Miasto

Skąd pomysł na Central Eastern Europe Meeting?

Dużo w KP rozmawiamy i wypytujemy się o to, co jest w waszym kraju, środowisku, regionie tematem sporów, co robią aktywiści i przede wszystkim jak.

Zaczynaliśmy w Warszawie. Jako pismo „Krytyka Polityczna”. Potem zaczęliśmy jeździć po Polsce i z czasem działać w całym kraju organizując środowisko aktywistów, którzy angażują się w kampanie społeczne, są dziennikarzami obywatelskimi, prowadzą Świetlice. Nauczyliśmy się, że z perspektywy stolicy widać niewiele. Prawdziwa Polska jest często oddalona od Warszawy o 6 godzin pociągiem.

Z czasem zaczęliśmy działać na Ukrainie, przygotowaliśmy też dwa numery pisma „Krytyka Polityczna” z przyjaciółmi z Rosji i jeden w Niemczech. Regularnie odwiedzali nas goście z innych krajów i my zaczęliśmy ich odwiedzać: konferencje, wizyty studyjne, wspólne kampanie. Z każdej z takich wizyt przywozimy zagraniczne cukierki, żeby poczęstować wszystkich tych, którzy zostali w redakcji, z każdej przywozimy też dziesiątki spostrzeżeń, przemyśleń.

Wszystkie spotkania Krytyki Politycznej z innymi aktywistami czy organizacjami są podobne – dużo rozmawiamy i wypytujemy się o to, co jest w waszym kraju, środowisku, regionie tematem sporów, co robicie i przede wszystkim jak. To każe nam zastanowić się nam odpowiedziami na te same pytania: jak zmienić rzeczywistość wokół.

Po setkach godzin rozmów i setkach godzin wspólnych działań zaczęliśmy w Krytyce Politycznej zauważać, że o czym innym rozmawiamy z aktywistami i organizacjami z Europy Środkowej a o czym innym z przyjaciółmi z Włoch czy Hiszpanii. Że gdzie indziej kładziemy akcenty, inny słownik nam w tych rozmowach towarzyszy – niestety głównie anglojęzyczny. My mówimy często używając perspektywy 25 letniej, oni 5 letniej. Oni śmieją się z filmików na temat Trojki, my często nie łapiemy zupełnie tych dowcipów. Pojawiła się w naszych głowach hipoteza, że Europa Środkowo-Wschodnia ma swoją narrację i że bardzo byśmy chcieli ją poznać.

Inspiracją była dla nas Agora 99, spotkania aktywistów, które odbyły się w Madrycie w 2012 roku i Rzymie w 2013. Zobaczyliśmy, jak ważne są regularne spotkania międzynarodowe.

CEE Meeting – Krytyka Polityczna & friends było zaczynem takiego procesu, miejscem weryfikacji hipotezy o istnieniu Europy Środkowo-Wschodniej. Zaprosiliśmy do Cieszyna przyjaciół, znajomych, znajomych znajomych. Żeby się lepiej poznać i żeby wspólnie zastanowić się jak zmienić świat.

Zobacz: fotorelacja ze spotkania CEE Meeting 2014 w Cieszynie.

Czytaj: program spotkania CEE Meeting 2014 [pdf].

Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.

Debaty zorganizowano w ramach cyklu “Time To Talk” wspieranego przez Open Society Foundation. Wydarzenie wsparła także European Cultural Foundation. Dziękujemy partnerom i partnerkom za pomoc w przygotowaniu spotkania!

      

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Agnieszka Wiśniewska

| Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".