Miasto

Róża Luksemburg dziś. Imperializm, akumulacja i strajk masowy

Goście dyskusji: Przemysław Wielgosz, Ewa Majewska, Wiktor Marzec, Kamil Piskała.

Ekonomistka, publicystka, społeczniczka, feministka i pacyfistka – aktywistka zawsze walcząca o równość i sprawiedliwość społeczną. Zapomniana. Niesłusznie. Jeśli przypominana, to najczęściej schematycznie i stereotypowo. Róża Luksemburg. Pisała o ekonomii politycznej w czasach, kiedy przez Europę przetaczała się rewolucja i zaczynały głośne dyskusje o potrzebie demokracji. Co mówią nam jej teksty czytane dziś, kiedy na ulice wyszli oburzeni, a globalny kryzys gospodarczy nakłada się na kryzys demokracji? Diagnozy Róży Luksemburg okazują się zaskakująco aktualne.
Zapraszamy na cykl dyskusji o myśli Róży Luksemburg.

Gośćmi pierwszego spotkania będą: Przemysław Wielgosz (LMD), Ewa Majewska (UJ), Wiktor Marzec (Praktyka Teoretyczna), Kamil Piskała (Praktyka Teoretyczna).

28 stycznia, poniedziałek, godz. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101

Pretekstami do rozmów będą wznowiona nakładem wydawnictwa Książka i Prasa publikacja zmarłego niedawno prof. Tadeusza Kowalika Róża Luksemburg. Teoria akumulacji i imperializmu oraz najnowszy numer czasopisma „Praktyka Teoretyczna” poświęcony w całości dziedzictwu ekonomistki (wśród autorów: Rory Castle, Kamil Piskała, Massimo de Angelis, Wiktor Marzec, Piotr Laskowski, Maciej Szlinder, Gigi Roggero, Michael Löwy, Riccardo Bellofiore, Marco Passarella, Antonio Negri, Michael Krätke).

Nowy numer „Praktyki Teoretycznej”, „Dziedzictwo Róży Luksemburg” (redaktorzy: Wiktor Marzec, Kamil Piska) do pobrania tutaj.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij