Miasto

Rottenberg, Jarecka: dyskusja wokół książki „Już trudno”

"Interesowały mnie rzeczy, które przekraczały normę. Norma mnie nudziła" Anda Rottenberg

Najbardziej intrygująca kuratorka i krytyczka sztuki współczesnej w Polsce o swoim życiu z historią w tle. Jak wpuszcza się świeże powietrze do Zachęty? Jak się robi awanturę o sztukę i o prawo jednostki do wypowiedzi? Jak przekracza się granice obyczajowe, kulturowe, narodowościowe?

Dyskusja z autorkami książki „Już trudno”, wywiadu rzeki z Andą Rottenberg, prowadzonego przez Dorotę Jarecką. Prowadzenie: Klaudia Wojciechowska

16 października, czwartek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Wywiad z Andą Rottenberg to historia emancypacji, która zaczyna się w latach 60. od momentu pierwszych zawodowych kroków Rottenberg w warszawskiej Zachęcie, gdzie oprowadzała wycieczki i pisała protokoły z przyjęcia obrazów. Rozwija się na tle przełomowych momentów w historii Polski: roku 1968, 1976, 1980 i 1989. Każdy z nich inaczej przeplata się tu ze sztuką.

Na początku ustrojowej transformacji, Rottenberg pracowała w departamencie plastyki Ministerstwa Kultury, gdzie mogła obserwować rozmontowywanie starego systemu i tworzenie nowego. Wróciła do Zachęty w latach 90. jako jej dyrektorka i znalazła się w ogniu najważniejszej bitwy o sztukę, jaka się toczyła w Polsce, i w jakiej chodziło o prawo jednostki, czyli artysty, do wolnej wypowiedzi.

Przez wiele lat usiłowała założyć w Warszawie muzeum sztuki nowoczesnej. Dzisiaj korzysta ze sławy autorki wystaw, tekstów o sztuce oraz autobiograficznej książki „Proszę bardzo”. Pracuje nad kolejnymi wystawami, wykłada w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i jeździ po Warszawie na rowerze.

Dofinansowano ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij