Miasto

Rosja – imperium peryferii

Spotkanie z prof. Małgorzatą Kowalską i Borysem Kagarlickim z okazji polskiej premiery jego książki "Imperium peryferii. Rosja i system światowy". 27 października, godz. 17.00, OKI DOKI art, am i coś tam

W sobotę, 27 października, o godz. 17:00, zapraszamy do klubokawiarni OKI DOKI art, am i coś tam (Nowy Świat 2) na spotkanie z prof. Małgorzatą Kowalską oraz z wybitnym rosyjskim socjologiem Borysem Kagarlickim z okazji polskiej premiery jego książki Imperium peryferii. Rosja i system światowy

Prowadzenie: Michał Sutowski

Tłumaczenie. 

Wstęp wolny.  

Czy Rosja -  największy kraj na świecie  -  rzeczywiście znajduje się na peryferiach międzynarodowej polityki, a o imperialnych aspiracjach państwa decydują tylko jego surowce naturalne: gaz i ropa? Borys Kagarlicki twierdzi, że rosyjski model gospodarczy nabiera kolonialnego charakteru, radzi sobie nie najgorzej, ale nie produkuje dóbr wysoko przetworzonych  -  może poza bronią. Mamy do czynienia z pozornym bogactwem Rosji, lecz z coraz mniej podmiotową pozycją w gospodarce. Część elit nawołuje do modernizacji, do wprowadzania nowych technologii, lecz niewiele w tym kierunku robi. Dlaczego? Bo przestawienie kraju na zupełnie nowe tory nie leży w ich interesie. 

Borys Kagarlicki – rosyjski socjolog, lewicowy działacz polityczny, niegdyś dysydent. Dwukrotnie aresztowany, ze Breżniewa w 1982 i za Jelcyna w 1993. Autor wielu książek, dyrektor Instytutu Badań nad Globalizacją i Ruchami Społecznymi. Jeden z redaktorów lewicowego portalu rabkor.ru.   

O KSIĄŻCE „IMPERIUM PERYFERII. ROSJA I SYSTEM ŚWIATOWY”:

Ambitne ujęcie tysiącletniej historii Rosji. Pasjonująca analiza kształtowania się współczesnego systemu-świata, tak jak zarysowuje go Wallerstein, w którym nic nie dzieje się przypadkiem. Książka obejmuje wszystkie okresy dramatycznego rozwoju Rosji, począwszy od wczesnych osadników, przez średniowieczną zapaść, Iwana Groźnego - „angielskiego cara”, Piotra Wielkiego, Wojnę Krymską, aż po nastanie kapitalizmu, rewolucję i okres sowiecki, a w końcu powrót kapitalizmu po 1991 roku. Imperium peryferii jednych oburzy, innych zafascynuje. W przyszłości powinno stać się klasyką.

Nigdzie w Europie nie kłócą się tak zajadle o historyczne szczegóły, jak w naszym kraju. Oceny Iwana Groźnego, Aleksandra II czy Piotra I nie da się oddzielić od politycznej pozycji danego autora. Wszystkie te postaci i symbole wciąż jeszcze są wśród nas. Mówi się o nich tak, jakby dopiero co wyszły za drzwi. Cały kraj przypomina ogromny dom pełen zjaw, które pod niewidzialną (a czasem widzialną) postacią towarzyszą uczestnikom współczesnych wydarzeń.

fragment książki 

„Wnikliwy, inteligentny i prowokujący obraz społeczeństwa Rosji, dwadzieścia lat po upadku ZSRR. Inspiruje do naprawdę poważnej refleksji, dlatego nie wolno go przeoczyć”.

Immanuel Wallerstein, Yale University

Spotkania z autorem odbędą się również w Gdańsku (25 października) i w Warszawie (26 października).

   OSF 

 Seria debat z Borysem Kagarlickim odbywa się przy wsparciu finansowym Open Society Foundations. 

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać