Miasto

Rewolucja 1905. Łódzka premiera książki

Świat nigdy nie stawał się sprawiedliwszy sam z siebie; to opór i walka zwykłych ludzi czyniły go lepszym.

Zapraszamy na premierę książki Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej.

Goście: Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury; Anna Dzierzgowska, nauczycielka historii w Wielokulturowym Liceum im. Jacka Kuronia w Warszawie; Michał Gauza, autor bloga rewolucja1905.blogspot.com Prowadzenie: Kamil Piskała, historyk, redaktor książki.

13 grudnia, piątek, g. 18.00, Świetlica KP, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

„Tym, którzy przerazili się czerwonej od promieni namiętnych twarzy ludu, zdawało się, że pryskają wszystkie wiązadła bytu naszego i dobrobytu, a to pryskały jedynie kajdany – lud stawał się obywatelem i ujmował w ręce swoje ster rządów nad krajem. Tak, zamęt zapanował. Błogosławiony wszechmocny zamęt” – w ten sposób Ludwik Krzywicki witał manifest konstytucyjny, ogłoszony przez przerażonego rozmiarem strajków i protestów cara. Wydawało się wówczas, że rewolucja jest o krok od zwycięstwa, a po upragnioną wolność, w imię której wybuchnął ten „błogosławiony wszechmocny chaos”, wystarczy sięgnąć ręką…

Carskie obietnice okazały się jednak niewiele warte. Dla swoich „poddanych” w Moskwie, Warszawie, Łodzi, Kijowie i tysiącach innych miast, miasteczek i wsi, zamiast wolności, miał car raczej nahajki, bagnety i sądy doraźne. I choć rewolucję można było stłumić represjami i przemocą, to uruchomionych przez nią procesów nie dało się już zatrzymać. To właśnie wtedy na ziemiach Kongresówki narodziła się nowoczesna, masowa polityka i kształtowały się ideowe podziały determinujące polskie życie publiczne w kolejnych dekadach. Rewolucja była też lekcją społecznej samoorganizacji i potężnym impulsem emancypacyjnym dla klas podporządkowanych. Bez wiedzy o tym, czym była ta rewolucja, nie sposób zrozumieć dwudziestowiecznej historię Polski.

“Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej” to próba opowiedzenia o przeszłości w sposób inny niż ten, który znamy ze szkolnych podręczników czy kolorowych dodatków historycznych. Pokazujemy, że historia nie toczy się tylko w pałacach i na salonach, lecz również na ulicach i placach, w fabrykach, czy w chłopskich zagrodach. Przypominamy, że świat nigdy nie stawał się sprawiedliwszy sam z siebie;to opór i walka zwykłych ludzi czyniły go lepszym. Dlatego lekcja rewolucji 1905 roku jest wciąż aktualna.

Publikacja jest bezpłatna.

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Partnerzy: Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe

__
Dobry, bo przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px