Miasto

Rewolucja 1905 – dyskusja wokół książki

O Przewodniku Krytyki Politycznej rozmawiać będą Wiktor Marzec, Borys Cymbrowski i Szymon Pytlik.

25 lutego, wtorek, godz. 17.30, herbaciarnia Jasminum, ul. Piastowska 19a

Goście:

– Wiktor Marzec – socjolog i filozof, redaktor książki;

– Borys Cymbrowski – socjolog z Uniwersytetu Opolskiego;

Prowadzenie: Szymon Pytlik – koordynator Klubu Krytyki Politycznej w Opolu.

Dyskusja wokół książki „Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

“Tym, którzy przerazili się czerwonej od promieni namiętnych twarzy ludu, zdawało się, że pryskają wszystkie wiązadła bytu naszego i dobrobytu, a to pryskały jedynie kajdany – lud stawał się obywatelem i ujmował w ręce swoje ster rządów nad krajem. Tak, zamęt zapanował. Błogosławiony wszechmocny zamęt” – w ten sposób Ludwik Krzywicki witał manifest konstytucyjny, ogłoszony przez przerażonego rozmiarem strajków i protestów cara.Wydawało się wówczas, że rewolucja jest o krok od zwycięstwa, a po upragnioną wolność, w imię której wybuchnął ten “błogosławiony wszechmocny chaos”, wystarczy sięgnąć ręką…

Carskie obietnice okazały się jednak niewiele warte. Dla swoich “poddanych” w Moskwie, Warszawie, Łodzi, Kijowie i tysiącach innych miast, miasteczek i wsi, zamiast wolności, miał car raczej nahajki, bagnety i sądy doraźne. I choć rewolucję można było stłumić represjami i przemocą, to uruchomionych przez nią procesów nie dało się już zatrzymać. To właśnie wtedy na ziemiach Kongresówki narodziła się nowoczesna, masowa polityka i kształtowały się ideowe podziały determinujące dla polskiego życia publicznego w kolejnych dekadach. Rewolucja była też lekcją społecznej samoorganizacji i potężnym impulsem emancypacyjnym dla klas podporządkowanych. Bez wiedzy o tym, czym była ta rewolucja, nie sposób zrozumieć dwudziestowieczną historię Polski.

“Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej” to próba opowiedzenia o przeszłości w sposób inny, niż ten, który znamy ze szkolnych podręczników czy kolorowych dodatków historycznych. Pokazujemy, że historia nie toczy się tylko w pałacach i na salonach, lecz również na ulicach i placach, w fabrykach, czy w chłopskich zagrodach. Przypominamy, że świat nigdy nie stawał się sprawiedliwszy sam z siebie;to opór i walka zwykłych ludzi czyniły go lepszym. Dlatego lekcja rewolucji 1905 jest wciąż aktualna.

— Publikacja jest bezpłatna. —

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij