Miasto

Rewitalizacja jako wspólne działanie z mieszkańcami

Kolejna rozmowa o rewitalizacji w cyklu spotkań Uniwersytetu Krytycznego.

„Nowe idee miasta – rewitalizacja jako polityka społeczna” to cykl trzech spotkań, którego celem jest przybliżenie nowego podejścia do procesu rewitalizacji. W trakcie dyskusji przyjrzymy się jak wygląda rewitalizacja w praktyce w wybranych gminach i na ile podejmowane działania są zgodne z założeniami nowej ustawy. Poddamy krytycznej analizie lokalne przykłady z udziałem zaproszonych ekspertów i ekspertek. Wszystkie spotkania poprowadzi Łukasz Pancewicz.

3 listopada, czwartek, godz. 18:00  Rewitalizacja jako wspólne działanie z mieszkańcami

Prowadzenie: Łukasz Pancewicz
Goście: Aga Jurecka, Borys Martela

Aga Jureckaurbanistka, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Pracuje nad miastem i dla miasta w Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, gdzie zajmuje się głównie rewitalizacją. Równolegle działa w stowarzyszeniu Inicjatywa Miasto, które ma na celu poprawę jakości przestrzeni publicznych. Autorka projektu HUŚTAWKI (huśtawki.tumblr.com).

Borys Martelabadacz i działacz społeczny rodem z Łodzi. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z partycypacją obywatelską. Organizuje i prowadzi konsultacje społeczne, moderuje spotkania, szkoli oraz pisze teksty. Przez lata związany z różnymi organizacjami i sieciami obywatelskimi (m.in. z Fundacją Pole Dialogu z Warszawy, Fundacją Stabilo w Toruniu oraz ogólnopolskim Kongresem Ruchów Miejskich). Od sierpnia 2016 roku pracuje w Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.

Przygotowanie procesu rewitalizacji według nowej ustawy jest wspólnym działaniem różnych uczestników. Samorząd ma za zadanie realizować działania, ale też wspierać istniejące działania lokalnych przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Lokalne organizacje i grupy działania niosą potencjał wiedzy i praktyki, który może efektywnie wspierać rewitalizację. Jaka jest zatem rola działalności grup oddolnych i jaką „pracę” na rzecz poprawy one wykonują i jak angażować je w działania miasta?

Kolejne spotkania związane z tematem Nowe idee miasta:

30 listopada, środa, godz. 18:00 Polityka mieszkaniowa a rewitalizacja

Spotkanie odbędzie się w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p. , Gdańsk. Wstęp wolny

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Spotkania odbywają się w ramach Uniwersytetu Krytycznego 2016

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij