Miasto

Przedmieścia – sypialnie, czy odległe centrum?

Domek za miastem z ogródkiem, garażem i psem to marzeniem wielu Polek i Polaków. Co zyskują, a co tracą spełniając marzenie?

Na seminarium przyjrzymy się mechanizmowi rozwoju przedmieść, relacji centrum-tereny podmiejskie. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy „suburbia” to tylko sypialnie, czy też autonomiczne fragmenty miasta oraz jakie są konsekwencje wyprowadzki na przedmieścia.

„Przedmieścia polskich miast gwarantują dziś realizację tylko jednej potrzeby – mieszkaniowej. A zarówno miasto, jak i wieś oferują trochę więcej. W mieście masz lepszy dostęp do dóbr kultury, w każdej chwili możesz wyskoczyć na piwo albo kawę, jest tam inne tempo życia, które wielu osobom odpowiada Na tak zwanej prawdziwej wsi wszystko toczy się wolniej, jest cisza, spokój, sarenki na polu i mleko prosto od krowy. Żyjąc na przedmieściu, pozbawiasz się tych wszystkich walorów miasta, a zalety wsi otrzymujesz w postaci szczątkowej i zdegradowanej. Chciałbyś wyskoczyć na to piwo z przyjaciółmi, ale już nie bardzo możesz.”

Katarzyna Kajdanek w rozmowie z Filipem Springerem, „Polityka”

Zapraszamy na pierwszą odsłonę cyklu Zrównoważona polityka miejska w ramach Uniwersytetu Krytycznego prowadzonego przez Łukasza Pancewicza. Spotkanie zatytułowane Czym Banino i Kolbudy są dla Gdańska? – o mechanizmie suburbanizacji? odbędzie się w

czwartek 21 marca, o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, II p, Gdańsk).

Wstęp wolny!

Opis cyklu Zrównoważona polityka miejska

Zaangażowanie się w debatę o zrównoważonym rozwoju miasta często wymaga pogłębionej wiedzy z zakresu urbanistyki, a przede wszystkim uwzględnienia wielowymiarowego charakteru rozwoju miasta: społecznego, ekonomicznego, środowiskowego. Obecnie najważniejsza dla zrównoważonego rozwoju jest realizacja takich postulatów jak: ograniczanie „rozlewania się” miast oraz budowa miasta zwartego; rozwój efektywnego i dostępnego transportu publicznego; tworzenie i ochrona spójnego systemu terenów zielonych w miastach; obywatelska współodpowiedzialność za dobro wspólne, m.in. środowisko poprzez wdrażanie miejskich polityk proekologicznych.

Dyskusja nad tymi zagadnieniami w kontekście aktualnych problemów miejskich jest podstawą do spojrzenia na miasto z nowej, poszerzonej perspektywy i rozpoczęcia działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Ideą cyklu Zrównoważona polityka miejska jest przedstawienie w sposób zrozumiały i przyjazny wielowymiarowego charakteru miasta. Spotkania będą służyły poszerzaniu wiedzy mieszkańców poprzez udział w seminariach teoretycznych, warsztatach praktycznych, debatach otwartych, podczas których wypracowywane będą propozycje nowych rozwiązań zrównoważonego rozwoju miasta. Gościnnie w spotkaniach udział wezmą eksperci z dziedziny zrównoważonego rozwoju.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij