Miasto

Pracownia Tolerancji: Niebieskoocy

Zapraszamy na projekcje filmu Jane Elliott. Prelekcja: Damian Graczyk. 23 listopada, piątek, godz. 17.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101.

W cyklu Pracownia Tolerancji zapraszamy na projekcje filmu Niebieskoocy Jane Elliott.

23 listopada, piątek, godz. 17.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101

O Niebieskookich
Film przedstawia przebieg doświadczenia, jakie przeprowadziła w 1995 roku Jane Elliott walcząca przeciwko rasizmowi w Stanach Zjednoczonych. Eksperyment polegał na podzieleniu osób uczestniczących w badaniu na dwie grupy według nieistotnej i mało zauważalnej cechy dla nich charakterystycznej, jaką jest kolor oczu. Ludzie o niebieskich oczach zostali do celów badania uznani za grupę „gorszą”, „mniej inteligentną”, „mniej wartościową”. Jane Elliott deprymuje niebieskookich, poniża w celu ukazania, z jakimi trudnościami boryka sie społeczność afroamerykańska na co dzień jedynie ze względu na to, iż mają ciemny kolor skóry. Podczas badania przedstawia mechanizmy dyskryminacyjne, jakimi przeciętni amerykanie podświadomie się posługują. Badanie trwa 2,5 godziny, a większość uczestniczących w nim niebieskookich nie wytrzymuje złego traktowania. Film wzbogacony jest wypowiedziami Jane Elliott na temat jej działalności zwalczającej rasizm.
 
Prelekcję warsztatową przed pokazem poprowadzi Damian Graczyk (KP, Fabryka Równości)

Projekt jest dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij