Co oznacza dziś przestrzeń publiczna? Do czego i przez kogo jest dziś wykorzystywana? Czy macie pomysły, jak tę przestrzeń współtworzyć, zmieniać, udostępniać, redefiniować?
Europejska Fundacja Kultury zaprasza do udziału w nowej inicjatywie – Idea Camp (Zlot pomysłów), gdzie spotkają się autorzy najciekawszych zgłoszonych pomysłów na działania w przestrzeni publicznej. Ważne, aby pomysłodawcy starali się wykroczyć poza schematyczne działania i myślenie, szukali partnerów z innych dziedzin, innych sektorów, uwzględniali uczestnictwo lokalnych społeczności.
Aplikować o udział w programie mogą zarówno organizacje, instytucje, jak i osoby indywidualne, grupy nieformalne, aktywne w Europie, w sektorach publicznym, prywatnym, w rożnych dziedzinach i tematyce.
Pomysły można przesyłać do 15 lipca, reprezentanci wybranych 50 inicjatyw zostaną zaproszeni do udziału w trzydniowych warsztatach w Marsylii, w dniach 22-25 października, których gospodarzem będzie organizacja Les Têtes de l’Art.
Warsztaty (Idea Camp) będą okazją do nawiązania kontaktów, szukania dalszych inspiracji, wymiany z innymi uczestnikami, rozwinięcia swoich pomysłów, dyskusji na temat przestrzeni publicznej i dobra wspólnego dzisiaj w naszych dzielnicach, miastach, miejscach użyteczności publicznej, przestrzeniach prywatnych.
Szczegóły, regulamin oraz formularz aplikacyjny:
Idea Camp Guidelines (materiały, wniosek oraz warsztaty odbywać się będą w języku angielskim)
Granty na rozwój i badania – uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość przedstawienia szczegółowego już wniosku na dalszy rozwój, badania, działania informacyjno-promocyjne wokół swoich inicjatyw, a 25 z nich otrzyma dofinansowanie do 10 tys. euro.
***
Konkursowi towarzyszy kampania Public space is..
Krytyka Polityczna jest członkiem, zainicjowanej przez Europejską Fundację Kultury, sieci organizacji, działających na polu kultury, na rzecz wspólnoty i demokracji.
Obok Krytyki Politycznej w sieci znajdują się:
– Culture 2 Commons (Operacija:Grad, Clubture, Pravo na grad) z Chorwacji;
– Les Têtes de l’Art z Francji;
– Oberliht z Mołdawii;
– Platoniq (Goteo) z Hiszpanii;
– Subtopia ze Szwecji.
Więcej informacji: ECF Connecting Culture,Communities and Democracy