Miasto

Polskie mity a debaty światopoglądowe w przestrzeni publicznej

Goście dyskusji: dr Jackek Wasilewski, Jakub Majmurek i dr hab. Ilona Biernacka-Ligięza.

Kwestie natury światopoglądowej od zarania budzą emocje każdym swym pojawieniem się w przestrzeni społecznej. Całe spektrum aspektów dotyczących życia, śmierci czy seksualności jest wciąż, ze względu na swoją polityczną i medialną nośność, mniej lub bardziej intencjonalnie wikłane w gry polityczne. Spory te zdają się nie mieć końca, a ostatnie lata pokazały, że ich siła jest często większa niż kiedykolwiek wcześniej.

Także w Polsce, zwłaszcza od czasu zmiany ustrojowej, kiedy to zyskaliśmy zdemokratyzowaną przestrzeń dla wolności słowa, odgrywają one istotną rolę. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy gorącą dyskusję nad projektem dotyczącym wprowadzenia w Polsce instytucji związków partnerskich, w latach wcześniejszych rozpalały nas kwestie aborcji, in vitro czy obecności symboli religijnych w sferze publicznej. Część z tych kwestii wciąż co jakiś czas pojawia się w mediach i wypowiedziach polityków, część z nich dotyka nas osobiście.

Jaka jest polska specyfika dyskusji światopoglądowych? Czy możemy w ogóle o takowej mówić? Jakie mity wyznaczają granice takich debat w naszym kraju? Jakie są ich uwarunkowania? To pytania, które zadawać należy wciąż od nowa. I te właśnie kwestie spróbujemy poruszyć i postawić w nieco bardziej przystępnym świetle.

Goście spotkania:

dr Jackek Wasilewski (Uniwersytet Warszawski),

Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna),

dr hab. Ilona Biernacka-Ligięza (Uniwersytet Opolski).

Spotkanie poprowadzi Szymon Pytlik (Klub Krytyki Politycznej w Opolu).

Temat spotkania, Polskie mity a debaty światopoglądowe w przestrzeni publicznej, będzie dla nas jednak jedynie punktem wyjścia do szerszej dyskusji o roli kwestii światopoglądowych w dyskursie publicznym, oraz tego, jaki stosunek do nich mają aktorzy działający w przestrzeni publicznej (politycy, organizacje pozarządowe, itp.).

22 kwietnia, poniedziałek, godz. 10.30, Collegium Civitas, ul. Katowicka 89, sala 104.

Więcej informacji na wydarzeniu facebookowym.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij