Miasto

Polski Duch Niepokorny – pokaz filmu „80 milionów” i dyskusja

Spotkanie z cyklu "Polnischer Frühling / Polska Wiosna" w księgarni Buch Bund w Berlinie.

6 czerwca, czwartek, godz. 18.00, księgarnia Buch Bund, Sanderstr. 8, Berlin

Wstęp wolny!

Pokaz filmu 80 milionów (reż. Waldemar Krzystek, PL 2011, 102 min., napisy angielskie) i debata Budowanie opozycji. W rozmowie po projekcji udział wezmą: Krzysztof Niewrzęda, Wacław Sobaszek. Spotkanie poprowadzi: Igor Stokfiszewski.

Film 80 milionów to komedia sensacyjno-polityczna oparta na autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się jesienią 1981 roku, kiedy to peerelowska władza zamykała ostatni etap przygotowań do realizacji planu „Synchronizacja”, czyli wprowadzenie stanu wojennego. 10 dni przed jego wprowadzeniem za sprawą ówczesnego przewodniczącego dolnośląskiej Solidarności, trójka młodych działaczy wypłaciła z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy. Zrobili to w ostatnim momencie. 13 grudnia konto zostało zablokowane. Władza uznała, że był to „skok na bank” i podjęła gorączkowe działanie, aby pieniądze odzyskać. Bohaterowie fabuły to nie są fanatykami lecz romantycznymi marzycielami, którzy protestują przeciwko komunistycznemu zniewoleniu.

Temat spotkania nawiązuje do długiej tradycji funkcjonowania polskiej opozycji w sztuce zaangażowanej. W dyskusji towarzyszącej pokazowi filmu 80 milionów zastanowimy się nad rolą, jaką literatura i sztuki sceniczne odegrały w okresie transformacji, jaka była ich rola w budowaniu antysystemowej opozycji w latach osiemdziesiątych , oraz jak wygląda to w obecnym momencie.

Goście dyskusji:

Krzysztof Niewrzęda – poeta, prozaik, eseista, mieszka w Berlinie i w Szczecinie. Finalista Ngrody Poetyckiej SILESIUS (2011), Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Marka Hłaski (2003), orz Europejskiej Nagrody Literackiej (2009) za powieść Wariant do sprawdzenia. Autor zbioru esejów Czas przeprowadzki, powieści poetyckiej Second life oraz wydanej w tym roku powieści Zamęt.

Wacław Sobaszek – kierownik artystyczny Ośrodka Teatralnego „Węgajty”. Jako reżyser, aktor i muzyk od 30 lat tworzy w Węgajtach spektakle (m.in. Historie Vincenza, Kalevala, fragmenty niepisane, Synczyzna, Woda2030, Ziemia B, Ogień, kryzys, Dworzec Centralny). Inicjator i animator długofalowych przedsięwzięć: Inna Szkoła Teatralna, Wioska Teatralna, „teatr potrzebny”. Członek Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”.

Igor Stokfiszewski – krytyk literacki, dramaturg, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książki Zwrot polityczny (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2009) Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Ha!arcie”, „FA-arcie”, „Notatniku Teatralnym” i „Die Tageszeitung”. Był członkiem zespołu 7. Berlin Biennale (2012) przygotowanego pod opieką kuratorską Artura Żmijewskiego.

Polnischer Frühling / Polska Wiosna

Cykl Polnischer Frühling / Polska Wiosna tematycznie nawiązuje do okresu transformacji ustrojowej w Polsce. To okres w którym artyści odegrali bardzo znaczącą rolę. Na projekt składają się trzy wydarzenia, z których każde podporządkowane jest jednemu tematowi odgrywającemu ważną rolę zarówno w polskiej sztuce jak i w polskim życiu społecznym.

Tytuł cyklu nawiązuje do polskiej tradycji sztuki zaangażowanej, która od stuleci stanowi katalizator problemów społecznych i politycznych. Polska Wiosna nawiązuje do wydarzeń ostatnich kilku lat na świecie, do niezadowolenia społecznego wyrażanego na ulicach miast. Sztuka jest również takim polem, w Polsce już od bardzo dawna.

Sztuka jest dla nas polityką w innym stanie skupienia, który to stan może generować niezwykle wartościowe narzędzia i praktyki dla zasadniczej zmiany społecznej, dzięki prezentacji dzieł i rozmowie o niej można więcej dowiedzieć się o polskim społeczeństwie.

Krytyka Polityczna (Political Critique) w Berlinie

Krytyka Polityczna powstała w Polce w 2002 roku z ambicją ożywienia tradycji polskiej inteligencji zaangażowanej. Swoją działalność rozwijamy w trzech głównych sferach: nauki, kultury i polityki, starając się jednocześnie eliminować między nimi sztuczne podziały. Wierzymy, że naukę, sztukę i politykę dzielą jedynie środki wyrazu, łączy zaś wpływ na kształt życia społecznego.

W ramach 7. Berlin Biennale zainicjowana została działalność Klubu Krytyki Politycznej w Berlinie – kolejnej po Kijowie, Londynie, Moskwie i Petersburgu zagranicznej placówki naszej organizacji. Jaką ofertę możemy złożyć naszym niemieckim sąsiadom? Zwłaszcza w mieście, w którym istnieje tak liczna grupa aktywistów społecznych i tak wiele społecznie zorientowanych grup? Czym Krytyka Polityczna wyróżnia się na ich tle?

Wierzymy, że etos zaangażowanej inteligencji, model silnej organizacji opartej o ruch społeczny, która stara się stanowić pomost pomiędzy równymi dziedzinami aktywności i różnymi środowiskami może być użyteczne również w Berlinie.

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij