Miasto

Pokaz filmu „Z daleka widok jest piękny”

To jedyna w Koszalinie okazja, by obejrzeć film Anny i Wilhelma Sasnali na dużym ekranie.

Klub Krytyki Politycznej w Koszalinie we współpracy z Koszalińską Biblioteką Publiczną zapraszają na projekcję filmu Z daleka widok jest piękny Anny i Wilhelma Sasnali.

To wyjątkowa (i jedyna w naszym mieście) okazja, by obejrzeć film na dużym ekranie i spotkać się z twórczością znakomitych polskich artystów!

Prezentowany film to ich wspólny pełnometrażowy debiut, który zdobył Wrocławską Nagrodę Filmową w konkursie „Nowe Filmy Polskie” na 11. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Obraz był nominowany do nagrody Złota Kaczka 2012 w kilku kategoriach.

15 lutego, piątek, godz. 18.00, sala kina Alternatywa Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy Placu Polonii 1.

Po filmie zapraszamy na dyskusję! Spodziewamy się mocnych wrażeń i odważnych opinii oraz licznego udziału Koszalinian.

O filmie:

W rozpadającej się podkarpackiej wiosce ludzie żyją głównie ze zbieractwa różnego rodzaju zużytych przedmiotów, odpadów, śmieci. Główny bohater – Paweł, mieszkający ze starą, schorowaną matką – zbiera złom. Gdy wywiezie matkę do domu starców, zyska dom, w którym zamierza rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy – najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po powrocie właściciela zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w siedlisku. To opowieść o bezpiecznej monotonii życia, która jednak nie stępiła czujności mieszkańców wsi. Oswojeni, zachowują rodzaj napięcia, pozwalający szybko wykorzystać okazję. Ukryta pożądliwość nadaje bieg ich egzystencji. Film bezpardonowo demaskuje jeden z największych polskich mitów.

[opis dystrybutora filmu]

Bezpłatne pokazy w Klubach Krytyki Politycznej odbywają się dzięki uprzejmości twórców, producentów i dystrybutora filmu Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty!!!

Anna i Wilhelm Sasnalowie

Małżeństwo polskich artystów, mieszkające w Krakowie. Anna Sasnal (ur. 1973) jest redaktorką i scenarzystką, Wilhelm Sasnal (ur. 1972) to znany w kraju i za granicą malarz, a także eksperymentujący filmowiec. W 2006 roku przyznano mu pierwsze miejsce na liście 100 najważniejszych młodych artystów świata – magazynu sztuki współczesnej „Flash Art”. Jego prace znajdują się w najważniejszych światowych muzeach i galeriach m.in. w Centrum Pompidou, Tate Modern, Museum of Modern Art oraz Muzuem Guggenheima oraz Kunsthaus w Zurychu. W 2006 roku obraz Sasnala Samoloty (1999) z kolekcji Charlesa Saatchiego został sprzedany w domu aukcyjnym Christie w Nowym Jorku za 396 tys. dolarów, co stanowi najwyższą w historii ceną za współczesny, polski obraz olejny.

Swoje filmy pokazywał w Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2010), podczas 20. Bath Film Festival 2010, Cinema Riffraff w Zurychu (2009), Glasgow Film Festival 2008, Glasgow International Festival of Contemporary Visual Art 2008. W kraju współpracuje z warszawską Fundacją Galerii Foksal, Galerią Raster oraz z Krytyką Polityczną oraz antyrasistowskim Stowarzyszeniem Nigdy Więcej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij