Miasto

Pokaz filmu „Z daleka widok jest piękny”

Projekcję poprzedzi prelekcja filmoznawcy i krytyka, dr Kamila Minknera. 23 stycznia, godz. 15.30, Collegium Civitas, ul. Katowicka 89, Opole.

Nowy Rok w opolskim Klubie Krytyki Politycznej otwieramy projekcją filmową: będzie to pokaz filmu Anny i Wilhelma Sasnalów Z daleka widok jest piękny, laureata nagrody „Nowe Filmy Polskie” na 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Projekcję poprzedzi prelekcja dr. Kamila Minknera, pracownika Uniwersytetu Opolskiego i filmoznawcy i krytyka, autora książki O filmach politycznych. Po seansie zapraszamy do dyskusji z jego udziałem, moderowanej przez przez Szymona Pytlika (Klub KP w Opolu).

23 stycznia, środa, godz. 15.30, Collegium Civitas, ul. Katowicka 89, s. 20.

Rozgrywający się na ustronnej polskiej wsi dramat Z daleka widok jest piękny opowiada historię miłosną złomiarza i dziewczyny. Mozolne życie pary i mieszkańców upływa w atmosferze wszechobecnej tajemnicy. Pewnego dnia złomiarz znika, a jego odejście uruchamia bieg nieoczekiwanych zdarzeń. Pośród pięknych krajobrazów, pod palącym słońcem wypływa ludzkie zło.

Film zbierający wśród wielu krytyków świetne recenzje, ale też przede wszystkim film poruszający ważny problem społeczny i skłaniający do refleksji i dyskusji.

Z daleka widok jest piękny to rodzaj odartej z wszelkich ozdobników przypowieści, która bezpardonowo łamie jeden z największych polskich mitów. (…) formalny minimalizm filmu świetnie współgra z perspektywą zimnych obserwatorów, których nie interesuje psychologia, ale mechanizmy rządzące małą społecznością.
Paweł Felis, Gazeta Wyborcza

Z daleka widok jest piękny Anny i Wilhelma Sasnalów to wielkie odkrycie festiwalu Era Nowe Horyzonty. To pierwszy polski film, który nawiązuje pozbawiony kompleksów, estetyczny dialog z obecnym od lat na Nowych Horyzontach kinem światowym (trudno oprzeć się zwłaszcza skojarzeniom z twórczością mającego w tym roku retrospektywę we Wrocławiu Brunona Dumonta). A przy tym jest to kino dotykające najbardziej bolesnych problemów polskiej wspólnoty. Do tej pory  kino fabularne nie było w stanie ich podjąć.
Jakub Majmurek, Krytyka Polityczna


Pokazy w Klubach Krytyki Politycznej odbywają się dzięki uprzejmości twórców, producentów i dystrybutora filmu Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty.

Projekcja współorganizowana przez Instytut Socjologii UO oraz Koło Naukowe Doktorantów Nauk o Polityce UO

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij