Miasto

Pokaz filmu „Tuwim Movie”

Włączając się do obchodów trwającego Roku Juliana Tuwima zapraszamy na projekcję filmu "Tuwim Movie".

Poza projekcją filmu wspólnie z Koszalińską Sceną Literacką, Firmą KryWaj Krystyny Wajdy oraz młodzieżą prowadzoną przez panią Ewę Turowską, poprzez recytacje wybranych fragmentów, chcemy zachęcić koszalinian do przypomnienia sobie utworów Tuwima, które wciąż pod wieloma względami są aktualne.

Tuwim był postacią wielobarwną i niezwykłą, człowiek bardzo inteligentny i dowcipny, uwielbiający grę słów, po mistrzowsku posługujący się językiem polskim. Poza poezją tworzył m.in. skecze czy libretta operetkowe, a także teksty polityczne.

20 listopada, środa, godz. 18.00, Kawałek Podłogi,  ul. Piastowska 21 w Koszalinie

O filmie:
Dzień dobry, mówi Tuwim. A właściwie nie tylko mówi, ale też pokazuje swój świat. Czasem pełen liryki, ale częściej pasji i sprzeciwu wobec wszechobecnej biedy, nadużyć możnych czy bogoojczyźnianej propagandy. Świat miejscami bardzo podobny do naszego. Tuwim Movie to film, w którym wiek po debiucie poety zagrali znani i nieznani mieszkańcy Łodzi. I nie tylko. Intelektualiści, robotnicy, młodzież, seniorki, ważne persony obok imigrantów i wykluczonych – wszyscy, którzy dali się zaprosić do czytania Tuwima.

Talent Tuwima rodził się wśród szarych łódzkich murów, w ogniu walk Rewolucji 1905 roku, w zaułkach pełnych wyzysku i nędzy. Ten świat zderzyli ze współczesnym obliczem Łodzi twórcy filmu Tuwim Movie. Stef Brajter, reżyser i operator, zadbał o niespodzianki dla spostrzegawczych miłośników Łodzi, a Suavas Lewy, łódzki działacz dźwiękowy, kompozytor i różnoinstrumentalista, wyłuskał z wierszy ich dźwiękową naturę, przekładając je i opracowując na chór oraz opatrzył film nutami i audio-sferą, która być może otaczała młodego poetę.

Tuwim Movie (25 min)
koncepcja, reżyseria, zdjęcia: Stefan Brajter
muzyka i efekty dźwiękowe: Suavas Lewy

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki oraz Urzędu Miasta Łodzi

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij