Miasto

Pokaz filmu Chinka oraz spotkanie z reżyserką

Pokaz filmu "Chinka" odbędzie się w środę 8 kwietnia o godzinie 18.00. Rozmowę z reżyserką Xiaolu Guo poprowadzi filmoznawczyni, Małgorzata Zawadzka.

Lu Mei, tytułowa bohaterka filmu opuszcza prowincjonalną rodzinną miejscowość, próbując podjąć pracę w większym mieście w regionie. Trudna sytuacja społeczna skłania ją jednak do wyjazdu z Chin. W konsekwencji dociera do Londynu, starając się sprostać życiu w wielokulturowej metropolii. Film, operując dynamiczną narracją bliską wideoklipom, doskonale pokazuje charakter współczesnych wyzwań związanych z poszukiwaniem własnej tożsamości i samookreślaniem się wobec intensywnych przemian społeczno-gospodarczych.

O filmie: Chinka (2009), dramat, Xiaolu Guo – reżyseria i scenariusz, czas: 98’

Główna nagroda dla Chinki na Festiwalu w Locarno jest w pełni zrozumiała. Film jest wyrazisty i bezkompromisowy. (Peter Bradshaw, „The Guardian”)

Film mógłby być depresyjny, tyle że sama Lu Mei jest objawieniem: (…) niewykształcona, ale inteligentna, a przy tym świadoma, jak znosić cięgi, które przynosi życie. (Nina Caplan, „Time Out”).

Pokaz filmu Chinka oraz spotkanie z reżyserką Xiaolu Guo, które poprowadzi Małgorzata Zawadzka, odbędzie się w środę, 8 kwietnia o godzinie 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Udział w spotkaniu i projekcji jest bezpłatny.

Xiaolu Guo – pisarka i reżyserka filmowa chińskiego pochodzenia, mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Zaangażowana w międzynarodowe inicjatywy, w tym w ekologiczny projekt Stacje Pogody realizowany we współpracy z Krytyką Polityczną. Twórczyni filmów dokumentalnych (Far and Near, Betonowa rewolucja) i produkcji fabularnych (Chinka, Ufo w jej oczach), nagradzanych na międzynarodowych festiwalach m.in. w Locarno i Wenecji.

Małgorzata Zawadzka – doktorantka FSD UG, gdzie przygotowuje dysertację poświęconą nomadycznej tożsamości w filmach Anga Lee. Pasjonatka kina, gender i queer studies. Zaangażowana w projekty herstoryczne oraz w działania na rzecz zwierząt i społeczności lokalnej.

W czwartek, 9 kwietnia zapraszamy również do Sopotu, gdzie w ramach Book Discussion Club odbędzie się dyskusja poświęcona książce Xiaolu Guo „I am China” z udziałem autorki.

Xiaolu Guo gości w Gdańsku w związku z udziałem w międzynarodowym projekcie Stacje Pogody współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kultura. Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

   

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px