Miasto

„Pawlenski”. Warszawska premiera książki

Spotkanie z udziałem Piotra Pawlenskiego, Oksany Shalyginy, Agnieszki Wiśniewskiej. Prowadzenie: Roman Pawłowski.

6 grudnia, wtorek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Uwagę światowych mediów skupił na sobie po akcji „Fiksacja”, kiedy to przybił swoją mosznę do moskiewskiego placu Czerwonego, protestując przeciw bierności rosyjskiego społeczeństwa i przeistaczaniu się Rosji w państwo policyjne. Ten radykalny gest artystyczny był tylko kolejnym etapem ścieżki, którą od lat konsekwentnie podąża Piotr Pawlenski.

W performansie „Tusza” leżał w kokonie wykonanym z drutu kolczastego pod budynkiem lokalnego parlamentu. Wcześniej zaszył sobie także usta w proteście przeciw skazaniu aktywistek z zespołu Pussy Riot, natomiast w ostatniej, jak dotąd, akcji „Zagrożenie. Płonące drzwi Łubianki” podpalił drzwi owianego złą sławą budynku Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

O tym, kim jest Piotr Pawlenski, o jego akcjach i sztuce mówią w premierowej książce: sam artysta, bliscy mu ludzie, a także krytycy i teoretycy sztuki. To pierwszy w języku polskim zbiór rozmów i tekstów, przybliżających postać tego współczesnego artysty. Nie można dziś myśleć o polityczności i radykalizmie sztuki bez jej znajomości.

W spotkaniu, oprócz artysty Piotra Pawlenskiego, udział wezmą Oksana Shalygina, rosyjska artystka i performerka, oraz Agnieszka Wiśniewska, dziennikarka i aktywista zajmująca się Europą Wschodnią. O nurt rosyjskiej sztuki akcjonistycznej i politycznej zapyta gości dzienniakrz i krytyk sztuki Roman Pawłowski.

Książkę patronatem objęły: Magazyn Szum, Radio TOK FM.

Publikacja ukazuje się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ch. S. Mott Foundation. Spotkanie odbywa się również przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy i Open Society Foundations.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij