Miasto

„Pawlenski” – premiera książki z udziałem rosyjskiego artysty

O rosyjskiej sztuce politycznej rozmawiać będą Piotr Pawlenski, Oksana Shalygina, Jakub Snopek i Przemysław Witkowski.

7 grudnia, środa, godz. 18.00, BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32, Wrocław

Uwagę światowych mediów skupił na sobie po akcji „Fiksacja”, kiedy to przybił swoją mosznę do moskiewskiego placu Czerwonego, protestując przeciw bierności rosyjskiego społeczeństwa i przeistaczaniu się Rosji w państwo policyjne. Ten radykalny gest artystyczny był tylko kolejnym etapem ścieżki, którą od lat konsekwentnie podąża Piotr Pawlenski.

W performansie „Tusza” leżał w kokonie wykonanym z drutu kolczastego pod budynkiem lokalnego parlamentu. Wcześniej zaszył sobie także usta w proteście przeciw skazaniu aktywistek z zespołu Pussy Riot, natomiast w ostatniej, jak dotąd, akcji „Zagrożenie. Płonące drzwi Łubianki” podpalił drzwi owianego złą sławą budynku Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

O tym, kim jest Piotr Pawlenski, o jego akcjach i sztuce mówią w premierowej książce: sam artysta, bliscy mu ludzie, a także krytycy i teoretycy sztuki. To pierwszy w języku polskim zbiór rozmów i tekstów, przybliżających postać tego współczesnego artysty. Nie można dziś myśleć o polityczności i radykalizmie sztuki bez jej znajomości.

W spotkaniu, oprócz artysty Piotra Pawlenskiego, udział wezmą Oksana Shalygina, rosyjska artystka i performerka i Jakub Snopek, badacz kultury i architektury. O nurt rosyjskiej sztuki akcjonistycznej i politycznej zapyta gości Przemysław Witkowski (Krytyka Polityczna).

Organizatorzy: Krytyka Polityczna, BWA Wrocław

Książkę patronatem objęły: Magazyn Szum, Radio TOK FM.

Publikacja ukazuje się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ch. S. Mott Foundation.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij