Miasto

„Osaczeni”, czyli rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie

Klub Krytyki Politycznej oraz Kino Studenckie zapraszają na pokaz filmu "Osaczeni. Demokracja w sidłach neoliberalizmu".

Pokaz filmu towarzyszy wydaniu książki Ha-Joon Changa 23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie.

25 marca, wtorek, godz. 18:00, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, sala 48, Plac Uniwersytecki 1

O filmie:
W latach 90. ubiegłego wieku na politycznych salonach Europy triumfowały gwiazdy „nowej lewicy” – Tony Blair, Gerhard Schröder czy Lionel Jospin. W tym czasie na Starym Kontynencie sprywatyzowano więcej państwowych przedsiębiorstw niż kiedykolwiek wcześniej, a środki finansowe na edukację i służbę zdrowia bezlitośnie redukowano do minimum. Bakcyl neoliberalizmu został połknięty na dobre. Przez wszystkich.

Przypadek? Otóż nie. Absurdalna teza, że niewidzialna ręka rynku jest rozwiązaniem absolutnie wszystkich problemów, stała się międzynarodowym dogmatem. Jedynie słuszną religią. Żyjemy w dyktaturze jednej idei, w którą wątpić nie tyle nie wypada, co po prostu nie wolno. Tą religią jest neoliberalizm.

Film „Osaczeni. Demokracja w sidłach neoliberalizmu” jest wstrząsającym zapisem rozmów z wybitnymi intelektualistami, takimi jak Noam Chomsky, Ignacio Ramonet czy Susan George. Krok po kroku poznajemy historię neoliberalizmu – począwszy od Wielkiego Kryzysu w latach 30. ubiegłego wieku, poprzez powstanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, aż do upadku Żelaznej Kurtyny i czasów nam współczesnych. Ale tło historyczne jest mniej ważne od analizy mechanizmów, jakie doprowadziły do posłusznego uznania przez świat dyktatu jednej idei. Widzimy, jak wielką cenę płacimy za to my wszyscy – a w szczególności kraje najuboższe.
Czarno-biały, pozbawiony ozdobników, efektów specjalnych i ironii film, to szokujący, dwu i półgodzinny traktat o neoliberalnym mirażu wolności. Mirażu, który mimo wielkiego kryzysu, nadal trwa. Nie ma tu łatwych odpowiedzi. Jest za to wiele pytań, których nie można zbyć milczeniem.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

2010 – 7. festiwal Planete Doc
2009 – Nagroda Główna na Yamagata International Documentary Film Festival
2009 – Nagroda Główna na Visions du Réel International Film Festival w Nyon
2009 – Nagroda Publicznośći w kategorii „Najlepszy film pełnometrażowy” oraz Specjalne Wyróżnienie Jury Nagrody Amnesty International na International Independent Film Festival IndieLisboa

Pokaz organizowany wraz z Kinem Studenckim WHS. Cykl pokazów przygotowany przy współpracy z Against Gravity.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij