Miasto

Ona nie kocha Dmowskiego – Rewolucja 1905

Dyskusja z twórcami publikacji Rewolucja 1905 we wtorek, 25 marca o godz. 18.00 w Świetlicy KP w Trójmieście.

 

Świat nigdy nie stawał się sprawiedliwszy sam z siebie; to opór i walka zwykłych ludzi czyniły go lepszym. Ta lekcja historii opowiedziana zostanie na wtorkowym spotkaniu, 25 marca w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. Zapraszamy o godz. 18.00 do dyskusji z twórcami publikacji „Rewolucja 1905.

 

 

 

Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej to próba opowiedzenia o przeszłości w sposób inny, niż ten, który znamy ze szkolnych podręczników czy kolorowych dodatków historycznych. Książka pokazuje, że historia nie toczy się tylko w pałacach i na salonach, lecz również na ulicach i placach, w fabrykach, czy w chłopskich zagrodach. Przypomina, że świat nigdy nie stawał się sprawiedliwszy sam z siebie; to opór i walka zwykłych ludzi czyniły go lepszym. Dlatego lekcja rewolucji 1905 jest wciąż aktualna.

 


 „Rewolucja praktycznie nie istnieje w pamięci zbiorowej, gdyż nie daje się w prosty sposób wpisać w historię narodowowyzwoleńczych zrywów z okresu rozbiorów (…) Wywiad z Izabelą Desperak i Martą Sikorską-Kowalską dotyczący pozycji kobiet na przełomie wieków zawiera wiele interesujących faktów, często nieznanych i szokujących dla XXI-wiecznego odbiorcy. Rozmówczynie ukazują bowiem, że sytuacja kobiet była podówczas bez porównania trudniejsza niż mężczyzn – i to nie tylko w grupach robotniczych, w których kobiety pracowały za dużo niższą stawkę oraz niejednokrotnie padały ofiarami molestowania i innych nadużyć ze strony majstrów.” recenzja Piotra Kuligowskiego w serwisie e-czaskultury.pl

 


Debata Ona nie kocha Dmowskiego – Rewolucja 1905 poświęcona publikacji Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej z udziałem autorów Izabelą Desperak, Hanną Gill-Piątek, Wiktorem Marcem odbędzie się 25 marca, o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Wstęp wolny 

 

 


Izabela Desperak socjolożka, zajmuje się gender studies i herstorią. Adiunkt w Katedrze Socjologii Polityki i Moralności Uniwersytetu Łódzkiego.

 


Hanna Gill-Piątek działaczka społeczna i polityczna, graficzka. Felietonistka „Przekroju”, „Dziennika Opinii”, „Dziennika Łódzkiego”, „Dużego Formatu” i współautorka książki „Bieda. Przewodnik dla dzieci”.

 


Wiktor Marzec   łodzianin, socjolog i filozof. W ramach pracy nad rozprawą doktorką na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (CEU)bada procesy mobilizacji politycznej i emancypacji intelektualnej w okresie rewolucji 1905.

 


 


Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Partnerzy: Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij