Miasto

O możliwości miejskich rewolucji – spotkanie z Krzysztofem Nawratkiem

29 października, poniedziałek, godz. 18.00, Świetlica KP w Łodzi.

nawratekWokół książki Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji będą rozmawiać Krzysztof Nawratek – autor i Agata Zysiak – Topografie, UŁ
29 października, poniedziałek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Są miasta — place zabaw, jak Dubaj. Są miasta kreatywne, jak Berlin. Są miasta apolityczne, jak Las Vegas. Są miasta, które się kurczą, jak Detroit czy Łódź. I takie, które rosną, jak miasta w Afryce. Ale czy miasta mają w ogóle jakąś przyszłość?

Krzysztof Nawratek uważa, że miasto to jedno wielkie kłamstwo. Bo wcale nie jest już potrzebne — to nie ono współcześnie jest głównym ośrodkiem produkcji przemysłowej, a odkąd mamy internet, to nie tu powstają języki i kody kultury. Miasto oczywiście wciąż posiada resztki atrybutów, które uzasadniały jego istnienie w przeszłości, wciąż jest tu jakiś przemysł, handel, instytucje władzy i wiedzy. To jednak tylko pozostałości. Ślady minionej świetności. Minionego sensu — pisze w swojej nowej książce.

I wcale nie chodzi tu o jakąś antymiejską fobię. Chodzi o to, żeby na nowo wymyślić sens istnienia miasta. Nowe, jeszcze lepsze kłamstwo. A do tego potrzeba miejskiej rewolucji, prawdziwej miejskiej zmiany.

Prace Krzysztofa Nawratka należą obok publikacji Davida Harveya do najciekawszych krytycznych analiz współczesnych miast i miejskości. Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji to lektura nie tylko dla architektów, socjologów, polityków, ale głównie dla mieszkańców miast, często zatroskanych o swój los
.
Bohdan Jałowiecki (socjolog miasta, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego)

Ta książka jest potrzebna twórcom, animatorom, organizatorom ruchów miejskich w Polsce, komentatorom i analitykom. Jest ona bezcenna dla dyskusji o programie ruchów miejskich.
Lech Mergler (współtwórca i lider Stowarzyszenia My-Poznaniacy, współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich)

O AUTORZE

Krzysztof Nawratek (1970) — architekt i urbanista, wykładowca School of Architecture, Design and Environment w Plymouth, autor książki Miasto jako idea polityczna (2008).

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać