Miasto

O budżecie obywatelskim – dyskusja i pokaz filmu

W debacie udział wezmą Aleksandra Sołtysiak-Łuczak, Paweł Bartkowiak i przedstawiciel Urzędu Miasta w Gnieźnie.

Czy pamiętacie zeszłoroczny budżet obywatelski w Gnieźnie? Czy zastanawiacie się co poszło nie tak? Czy chcecie wiedzieć jak ten projekt będzie wyglądał w tym roku?

Jeśli tak to zapraszamy na debatę o budżecie obywatelskim połączoną z projekcją filmu La Comuna 9. Odzyskując miasto.

11 maja, poniedziałek, godz. 19.00 w Miejskim Ośrodku Kultury ul. Łubieńskiego, Gniezno

Budżety obywatelskie stały się jednym z ważniejszych narzędzi dających realny wpływ mieszkańcom na rozwój ich miast. Jednak nie zawsze są realizowane w dobry sposób. Porozmawiajmy zatem o sprawdzonych praktykach znanych z innych miast, o tym, czy forma budżetu stosowana w Gnieźnie jest jedyną możliwą. Zastanówmy się także, jak błędy w tworzeniu budżetów mogą zaprzepaścić szansę na włączenie się mieszkańców w troskę o ich miasto.

W debacie udział wezmą:
– Aleksandra Sołtysiak-Łuczak (Prawo do Miasta),
– Paweł Bartkowiak (Krytyka Polityczna),
oraz przedstawiciel Urzędu Miasta w Gnieźnie.

Po debacie odbędzie się projekcja filmu La Comuna 9 Odzyskując miasto pokazującego dobre praktyki tworzenia budżetów obywatelskich.

O filmie:
Film przedstawia cztery miesiące budżetu partycypacyjnego w Comunie 9, które historia odzwierciedla historię miasta – działalność lokalnych karteli narkotykowych, slumsy, lokalna wojna między sąsiedztwami a z drugiej strony, mobilizacja mieszkańców i mieszkanek przeciwko przemocy i biedzie.

Od lipca do listopada 2013 towarzyszyłyśmy lokalnym liderom i liderkom w procesie deliberacji nad rozwiązaniami problemów ich sąsiedztw. Widzowie zobaczą jak usiłują oni zidentyfikować potrzeby społeczności, negocjują z administracją, dyskutują, starają się ustalić propozycje projektów i mobilizują sąsiadów do współdziałania.

Naszą przewodniczką zarówno po procesie budżetu partycypacyjnego, jak i dzielnicy była Sandra, lokalna liderka i pracowniczka urzędu miasta. Jest ona pośredniczką między administracją a społecznością lokalną. Ta matka dwóch synów, zawsze pełna współczucia i szczerej wiary w ludzi, nie pozostaje bezkrytyczna wobec systemu.

Podmiotem demokracji partycypacyjnej jest społeczność lokalna. Dlatego w filmie nie zabraknie fragmentów o społeczności i rezultatach pracy społecznej. W filmie poznajemy: Eleny, Afro-Kolumbijkę, dla której kultura jest międzygeneracyjnym i ponadklasowym językiem; Johnatana, młodego dziennikarza, wykorzystującego nowoczesne technologie, żeby połączyć swoją dzielnicę z resztą świata: Teo, kiedyś uczestnika programów socjalnych, który stał się wzorem do naśladowania dla młodych artystów. I Adrianę, lokalną liderkę, która pokaże nam na czym polega praca społeczna. Wszystkie te osoby pracują na rzecz własnej wspólnoty, próbując wprowadzić w życie demokratyczne ideały, co nie zawsze się udaje. W zderzeniu z prawem, kulturą administracyjną, tradycjami patriarchalnymi i partykularnymi interesami mają trudne zadanie do wykonania.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij