Miasto

Nowy nacjonalizm w sercu Europy. Wystawa Tomasa Rafy

Wernisaż wystawy fotografii i filmów wideo połączony z panelem dyskusyjnym z udziałem artysty.

5 listopada, czwartek, godz. 18.00, City Box, Rynek Staromiejski, Koszalin

W debacie w ramach wernisażu wystawy udział wezmą: Dawid Krawczyk (Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu), dr Marka Górki (Instytut Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych, Politechnika Koszalińska).

O projekcie:

Wystawa prac Tomasa Rafy – słowackiego artysty wizualnego, dziennikarza, filmowca i wykładowcy na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rafa pokaże nowy projekt realizowany od paru lat i sukcesywnie pokazywany w Polsce i Europie zatytułowany Nowy nacjonalizm w sercu Europy, w którym podejmuje problem nacjonalizmu i pokazuje jak wygląda on w różnych krajach europejskich. Artysta od 2009 dokumentuje spotkania, demonstracje, marsze grup rewolucyjnych, antysystemowych oraz spotkania z kontrdemonstracjami. Rafa bada cienką granicę między patriotyzmem a nacjonalizmem i dokumentuje wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii. Materiał do projektu zebrał w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Podobnie jak słynny czeski reżyser Karel Vachek, Rafa zostawia włączoną kamerę także wtedy, gdy w pobliżu nie ma już żadnych dziennikarzy. Dzięki temu udało mu się zebrać materiał, jakiego nigdy nie zobaczylibyśmy w wiadomościach telewizyjnych. Jego dokumenty były pokazywane m.in. w ramach 13. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.

Więcej informacji na stronie internetowej projektu New Nationalism in the Heart of Europe.

Wystawa czynna do 22 listopada 2015.

Organizator: Galeria Scena/Centrum Kultury 105

Współpraca: Klub Krytyki Politycznej w Koszalinie

Projekt Tomasa Rafy „Nowy nacjonalizm w sercu Europy” został wparty przez Ministerstwo Kultury w Słowacji z funduszu ProSlovakia.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij