Miasto

Nowy nacjonalizm w sercu Europy. Wystawa Tomasa Rafy w Krakowie

Debata na otwarcie wystawy z udziałem artysty, Kai Puto, Mateusza Trzeciaka i Przemysława Witkowskiego.

18 grudnia, niedziela, godz. 18.00, Spółdzielnia „Ogniwo”, ul. Paulińska 28, I p., Kraków

Spółdzielnia „Ogniwo” Kraków i Klub Krytyki Politycznej w Krakowie zapraszają na wystawę prac (fotografii i filmów) Tomasa Rafy – słowackiego artysty wizualnego, dziennikarza, filmowca i wykładowcy na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wystawa potrwa do 8 stycznia 2017 roku, wstęp bezpłatny w godzinach pracy Spółdzielni Ogniwo.

Rafa pokaże projekt realizowany od paru lat zatytułowany „Nowy nacjonalizm w sercu Europy„, w którym podejmuje problem nacjonalizmu i pokazuje jak wygląda on w różnych krajach europejskich. Artysta od 2009 dokumentuje spotkania, demonstracje, marsze grup rewolucyjnych, antysystemowych oraz spotkania z kontrdemonstracjami. Rafa bada cienką granicę między patriotyzmem a nacjonalizmem i dokumentuje wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii. Materiał do projektu zebrał w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Podobnie jak słynny czeski reżyser Karel Vachek, Rafa zostawia włączoną kamerę także wtedy, gdy w pobliżu nie ma już żadnych dziennikarzy. Dzięki temu udało mu się zebrać materiał, jakiego nigdy nie zobaczylibyśmy w wiadomościach telewizyjnych.

Wernisaż wystawy połączony będzie z rozmową o środkowoeuropejskich nacjonalizmach z udziałem artysty Tomasa Rafy oraz:

Kaja Puto – dziennikarka, redaktorka i tłumaczka. Zajmuje się Europą Środkowo-Wschodnią, Kaukazem Południowym i tematyką migracyjną. Jej teksty publikuje m.in. Dziennik Opinii, Nowa Europa Wschodnia i Polityka.

Mateusz Trzeciak – spółdzielca, tłumacz, publicysta. Członek Zarządu Krajowego partii Razem, organizatorki kampanii Zero tolerancji, dotyczącej współpracy instytucji publicznych ze skrajną, antydemokratyczną prawicą w Polsce.

Spotkanie poprowadzi Przemysław Witkowski – publicysta, doktor nauk politycznych; współpracownik Le Monde Diplomatique – edycja polska, członek zespołu Krytyka Polityczna; poeta.

Wystawa organizowana przy wsparciu Słowackiego Ministerstwa Kultury i Open Society Foundations przez Krytykę Polityczną i Spółdzielnię Ogniwo.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij