Miasto

Nowe drogi dla rowerów w Gdańsku

Dobiegają końca konsultacje społeczne dotyczące sposobu realizacji STeR. Uwagi można zgłaszać do 31 października.

W Gdańsku dobiegają końca konsultacje społeczne dotyczące sposobu realizacji Systemu Tras Rowerowych (STeR). Ten ciekawy projekt realizowany przez Biuro Rozwoju Gdańska wyróżnia się w skali Polski nie tylko skalą i spójnością planowanej sieci dróg, lecz przede wszystkim uwzględnieniem na wszystkich etapach procesu partycypacji. W jego ramach odbyło się 19 warsztatów, zgłoszono setki uwag, a BRG otrzymało rowerową nagrodę Złotej Szprychy.

Obecne konsultacje dotyczą strategii realizacji STeR-u, przede wszystkim kolejności powstawania poszczególnych dróg rowerowych. Tutaj dostępny jest główny dokument projektu (uwaga – duży plik), w którym na ostatniej stronie znajdziemy planowane drogi rowerowe wraz z kolejnością ich realizacji. Zachęcam wszystkich, którym nieobca jest panorama miasta z perspektywy siodełka rowerowego, do zapoznania się z tym i zgłoszenia swoich
uwag, tym bardziej, że tym razem można to zrobić również elektronicznie, na adres brg[at]brg.gda.pl.

Dyskusyjne wydaje się np. pominięcie w pierwszym etapie tras na nowe południowe osiedla Gdańska, jak Jasień, Łostowice czy Ujeściska, oraz na peryferyjnie położoną Osową – wiodą do nich niebezpieczne, jednopasmowe drogi bez pobocza, często nawet chodnika (szczególnie ciąg ulic Świętokrzyska-Małomiejska), podczas gdy niektóre drogi na tzw. dolnym tarasie mogą chyba jeszcze trochę poczekać. Oczywiście każdy rowerzysta będzie miał tu własny punkt widzenia.

Nieczęsto zdarza się, by urzędnicy miejscy dopuścili mieszkańców do ważnego procesu decyzyjnego. Nie zmarnujmy tej szansy i pokażmy, że ważny jest dla nas kształt naszego miasta.

 

Uwagi można zgłaszać do 31 października (czwartek).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Tomasz Larczyński
Tomasz Larczyński
autor książki „Pocztówki z Iranu”
Doktor nauk historycznych oraz analityk rynku kolejowego. Autor książki „Pocztówki z Iranu”. Publikuję m.in. w „Kurierze Kolejowym” i „Transporcie Publicznym”. Pracownik PAN Biblioteki Gdańskiej. Tworzy zespół Krytyki Politycznej w Trójmieście. Członek partii Razem.
Zamknij