Miasto

Nasi okupanci. Religia w szkołach? Debata o edukacji religijnej

Debata z udziałem etyków, organizatorów akcji „Domagamy się wycofania religii ze szkół” z zespołu Liberte! oraz edukatorek z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK.

24 marca, wtorek, godz. 18:00

Świetlica KP w Łodzi, Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

„Wpływ decyzji o wprowadzeniu religii do szkół publicznych na kształt życia publicznego w Polsce w pełni można ocenić dopiero dzisiaj, czyli po dwudziestu latach. Obecność religii w szkołach przyczyniła się do wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnego prawa zgodnego z nauczaniem kościoła. Odcisnęła piętno na polityce państwa w odniesieniu do zdrowia i rodziny. Wpłynęła na język, jakim mówi się o aborcji, in vitro czy seksualności. Rzecz nie w tym, że religia indoktrynuje uczniów i formatuje ich myśli według katolickich schematów. Chodzi o to, że obecność religii w szkołach publicznych de facto jako jedynego przedmiotu odnoszącego się do kwestii etycznych, duchowych i seksualnych przypieczętowała monopol kościoła katolickiego na zabieranie głosu w tych sprawach w sferze publicznej, ograniczając znaczenie demokratycznej debaty.”

Maciej Gdula: Jak naprawić to, co zepsuła religia w szkołach

Temat sprzeciwu wobec religii w szkołach już dawno nie jest jedynie sporem światopoglądowym. Wobec finansowania jej z budżetu państwa, to także spór budżetowy. A ponad wszystko to spór dotyczący ilości godzin, jakości i efektywności edukacji w polskich szkołach.

Sama edukacja religijna, nie dotyczy dziś jedynie kwestii wiary. Religijni edukatorzy i edukatorki coraz częściej zabierają głos także w ramach zajęć z etyki czy edukacji seksualnej. Czy przez te dwadzieścia lat katecheza w szkołach nauczyła dzieci świadomości, odpowiedzialności i szacunku w stosunku do siebie samego i innych osób? Czy także nauka etyki stanowi konkurencję dla religii?

Porozmawiajmy o religii i edukacji religijnej w szkołach!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij