Druga debata z cyklu "Praca i sztuka" z udziałem Agnieszki Muras ze Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie.
23 września, poniedziałek, godz. 18.00, Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6 , Poznań
W obliczu walki o Galerię Miejską Arsenał w Poznaniu, którą władze Poznania chcą zlikwidować, a następnie przekazać realizowanie bliżej nieokreślonego „zadania publicznego” ze sfery kultury organizacji pozarządowej, chcemy rozmawiać o wartości pracy w kulturze, nieprzeliczalnej jedynie na cyfry.
Trzy spotkania, których celem jest poszerzenie wiedzy na temat tego, jak wygląda praca „robotników sztuki”. Na jakich rynkowych zasadach się opiera i jakie są warunki jej wykonywania. Mowa będzie również o społecznym odbiorze pracy w kulturze, w tym o sposobach i kryteriach jej oceny.
Na spotkaniu zostanie omówiona specyfika pracy i działania w organizacjach pozarządowych, związanych ze sferą kultury i sztuki. Porozmawiamy o warunkach tej pracy, jej celach, przyświecających jej założeniach. Porównamy też sytuację społeczno-ekonomiczną NGO-sów z sytuacją innych podmiotów działających w sferze kultury i sztuki w Polsce. Postaramy się zrozumieć, jak funkcjonują NGO-sy, jakie występują między nimi różnice i do jakich odbiorców kierują swoje działania.
Jakie są warunki pracy w organizacji pozarządowej? Jakimi środkami realizowane są cele, misje i idee organizacji pozarządowej? Jak oceniają pracę w organizacji pozarządowej władze miejskie, mieszkańcy, odbiorcy kultury oraz sami działacze? W jaki sposób praca w organizacji pozarządowej łączy się z pracą w innych sektorach publicznych? Jakie są możliwości organizowania się robotników sztuki i przejawy ich solidaryzowania się?
Udział wezmą: Marcin Maćkiewicz (kurator wydarzeń artystycznych i producent projektów teatralnych), Justyna Buśko (Art Stations Foundation), Przemysław Prasnowski (Barak Kultury), Agnieszka Muras (Stowarzyszenie im. K. Brzozowskiego, Krytyka Polityczna, Świetlica KP w Cieszynie), Michał Słomka (Fundacja Tranzyt).