Miasto

Matka Boska i Maryja Bolesna – dwa wykłady

Natalia Scegielniak-Glica "Z dziejów kultu wizerunków Matki Boskiej w łódzkich świątyniach" i dr Inga Kuźma "Maryja Bolesna - cierpiąca".

20 stycznia, niedziela, Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101

O godz. 16.00 zapraszamy na wykład Z dziejów kultu wizerunków Matki Boskiej w łódzkich świątyniach, który wygłosi gościnnie Natalia Scegielniak-Glica z Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi.

Dzieje wizerunków i kultu Matki Boskiej w łódzkich świątyniach zostaną ukazane na tle historii naszego miasta (i kraju). Będzie mowa o silnym zakorzenieniu w Polsce maryjnego kultu i o związanych z nim zwyczajach, takich jak nakładanie koszulek ze szlachetnych metali, składnie wotów czy koronacje wizerunków.

O godz. 18.00 rozpocznie się wykład dr Ingi Kuźmy z Zakładu Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego pt. Maryja Bolesna – cierpiąca.

Dr Inga Kuźma, badaczka między innymi kobiecej religijności, odpowie na pytanie, dlaczego matka Jezusa przedstawiania jest w ikonografii i wyobrażana jako Matka Boska Bolesna, i wyjaśni popularność tego rodzaju wyobrażeń wśród różnych postaci kultu Matki Boskiej.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij