Miasto

Matka Boska i Maryja Bolesna – dwa wykłady

Natalia Scegielniak-Glica "Z dziejów kultu wizerunków Matki Boskiej w łódzkich świątyniach" i dr Inga Kuźma "Maryja Bolesna - cierpiąca".

20 stycznia, niedziela, Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101

O godz. 16.00 zapraszamy na wykład Z dziejów kultu wizerunków Matki Boskiej w łódzkich świątyniach, który wygłosi gościnnie Natalia Scegielniak-Glica z Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi.

Dzieje wizerunków i kultu Matki Boskiej w łódzkich świątyniach zostaną ukazane na tle historii naszego miasta (i kraju). Będzie mowa o silnym zakorzenieniu w Polsce maryjnego kultu i o związanych z nim zwyczajach, takich jak nakładanie koszulek ze szlachetnych metali, składnie wotów czy koronacje wizerunków.

O godz. 18.00 rozpocznie się wykład dr Ingi Kuźmy z Zakładu Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego pt. Maryja Bolesna – cierpiąca.

Dr Inga Kuźma, badaczka między innymi kobiecej religijności, odpowie na pytanie, dlaczego matka Jezusa przedstawiania jest w ikonografii i wyobrażana jako Matka Boska Bolesna, i wyjaśni popularność tego rodzaju wyobrażeń wśród różnych postaci kultu Matki Boskiej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij