Miasto

Marta Abramowicz podczas Słupskiego Kongresu Kobiet

Wydarzeniem towarzyszącym Słupskiemu Kongresowi Kobiet będzie możliwość rozmowy z Martą Abramowicz o jej najnowszej książce "Zakonnice odchodzą po cichu".

Spotkanie z Martą Abramowicz i rozmowa o niezmiernie istotnej książce „Zakonnice odchodzą po ciuchu” jest wydarzeniem towarzyszącym Słupskiego Kongresu Kobiet, który odbędzie się w sobotę, 12 marca w Kinie Delfin w Ustce. Książka Marty Abramowicz jest szeroko omawiana w mediach dzięki czemu rozpoczęła bardzo interesującą debatę publiczną dotyczącą życia zakonnic w Polsce.

„Agnieszka, jedna z moich bohaterek, opiekowała się chorymi. Przez to zdarzało się jej spóźniać do na wspólne modlitwy. Przełożone uznały, że trzeba ją ukarać i kazały jej malować chlew albo mur klasztorny. Musiała to robić w nocy, rezygnując ze snu.”

Fragment rozmowy autorki z Paulą Szewczyk z Newsweeka

Książkę „Zakonnice odchodzą po cichu” opublikowało Wydawnictwo Krytyki Politycznej, które podkreśla, że byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją? Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: o czym oni mówią? Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie. Jaki ksiądz? Tam szuka się dawno zgubionego sensu. Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego? W reportażu Marty Abramowicz znajdziecie odpowiedzi.

Słupski Kongres Kobiet odbędzie się 12 marca 2016 w Kinie Delfin w Słupsku, ul. Marynarki Polskiej 82, Ustka. Organizatorka Stowarzyszenie Kobiecy Słupsk prosi o rejestrację osób chcących wziąć udział w Słupskim Kongresie Kobiet.

Marta Abramowicz (1978) – dziennikarka, badaczka, psycholożka. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Napisała wiele tekstów lekkich, gazetowych, i sporo poważniejszych, naukowych, w tym kilka książek. Robi badania społeczne, najczęściej o ludziach, którym trudniej się odnaleźć. Zawsze najbliżsi jej byli wykluczeni, więc od lat z różnymi organizacjami pozarządowymi szuka sprytnych sposobów na zmianę świata.

Podczas wydarzenia możliwe będzie kupienie książki Marty Abramowicz oraz Marty Frej biorącej udział w debacie „Kultura jest kobietą” w promocyjnych cenach.

Organizatorem spotkania z Martą Abramowicz podczas Słupskiego Kongresu Kobiet jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij