Miasto

Maraton Równości w Łodzi

Krytyka Polityczna poleca wydarzenia w ramach Maratonu Równości w Łodzi. Już dziś odbędzie się konferencja, a w sobotę zapraszamy na kolejny Marsz Równości.

Krytyka Polityczna poleca wydarzenia w ramach Maratonu Równości w Łodzi. Już dziś odbędzie się konferencja, a w sobotę zapraszamy na kolejny Marsz Równości.

Od lat praktycy i teoretycy zastanawiają się, jak powinna wyglądać szkoła idealna, wolna od dyskryminacji i uprzedzeń. Czy są bliżej rozwiązania tego zagadnienia? Na to i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć na konferencji naukowo-aktywistycznej, organizowanej w ramach VI Maratonu Równości.

Fabryka Równości zaprasza serdecznie na dwuczęściowe spotkanie, będące podsumowaniem ogólnopolskich projektów prowadzonych przez badaczy i badaczki oraz aktywistów i aktywistki.
Udział w konferencji jest bezpłatny.

22 kwietnia, piątek, godz. 13.00,  Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83, Łódź

Program konferencji:

13:00 – rejestracja uczestniczek i uczestników
13:15 – otwarcie konferencji
13:30 – 15:00 – część I – Czy podręcznik ma płeć? Jak uczyć bez uprzedzeń i dyskryminacji:
– prezentacja założeń i wyników badań zrealizowanych w ramach projektu „Gender w podręcznikach” – dr Iwona Chmura-Rutkowska i dr Marta Mazurek
– prezentacja wniosków praktyków do projektu „Gender w podręcznikach” – Agata Kobylińska, Barbara Michalska
– dyskusja panelowa „Jak uczyć bez uprzedzeń i dyskryminacji?” z udziałem dr Iwony Chmury-Rutkowskiej, dr Marty Mazurek, dr Magdaleny Rek-Woźniak (, Agaty Kobylińskiej (EduKABE), Barbary Michalskiej (oraz Idy Mickiewicz-Florczak

15:00-15:15 – przerwa kawowa

15:15-17:00 – część II – Dobre praktyki w zakresie promowania równości we współczesnej szkole:
– potrzeba kształcenia na rzecz równości i założenia projektu „Lekcja równości” – Bartłomiej K. Przybylski
– doświadczenia nauczycieli i uczniów uczestniczących w projekcie „Lekcja równości” – Bogusława Durajska i Anna Kusiak wraz z uczniami Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Piątkowisku;
– podsumowanie projektu „Inni to My” – Alicja Zachert
– Żywa Biblioteka jako narzędzie kształtowania postaw na rzecz równości – Eliza Gaust
– zajęcia edukacji seksualnej a kształtowanie postaw prorównościowych – Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK.
– dyskusja otwarta

VI Łódzki Marsz Równości

23 kwietnia, sobota, godzina 15:00,  Łódź, Stary Rynek

23 kwietnia po raz pierwszy powiemy nowej władzy: „Sprawdzamy!”. Sprawdzamy, czy nadal żyjemy w państwie demokratycznym i choć formalnie otwartym na różnorodność. Zwłaszcza, że mamy prawo do wątpliwości w tym zakresie, skoro ukryty został już urząd Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, a parlamentarna większość szykanuje Rzecznika Praw Obywatelskich, który jako jedna z nielicznych instytucji publicznych w Polsce zawsze konsekwentnie bronił osób dyskryminowanych.

23 kwietnia to data ważna również z lokalnej perspektywy. Chcemy pokazać, że nawet jeśli wyjątkowo nie odbyła się w tym roku Manifa, to nie oznacza to, że w Łodzi przestaliśmy i przestałyśmy mieć siły i odwagę, aby manifestować na rzecz równości.

Przyjdźmy wszystkie i wszyscy 23 kwietnia o godzinie 15:00 na Stary Rynek (a w poprzedzającym tygodniu weźmy udział w innych wydarzeniach składających się na Maraton Równości). Żeby pokazać, że maszerujemy dalej. Nadal walczymy i walczyć będziemy o RÓWNOŚĆ, SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ, o instytucjonalne WSPARCIE dla tych, którzy codziennie borykają się z wymierzoną w nich przemocą. Odważmy się marzyć o Łodzi, w której nikt nie wyzywa przyjezdnych, nie bije wyróżniających się, nie szykanuje z powodu niezrozumienia czy lęku. Odważmy się pragnąć Łodzi takiej, która dba o wszystkich którzy mogą mieć gorzej na starcie i dba o dobrą edukację młodzieży, kształtującą prorównościowe postawy i przekazującą rzetelną wiedzę – najlepszą szczepionkę przeciwko różnego rodzaju uprzedzeniom. Odważmy się pragnąć Łodzi takiej, w której każdy i każda czuje się jak u siebie.

Hymnem społeczności LGBTQ+ na całym świecie jest piosenka Glorii Gaynor „I will survive”. Wyślijmy 23 kwietnia władzy, całemu krajowi i światu jasny przekaz: WE WILL SURVIVE!

Krytyka Polityczna patronuje wydarzeniu.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij