Miasto

Manify 2015 w całej Polsce

Jak co roku zapraszamy do udziału w pochodach manifowych wzywających do równości płci i przestrzegania praw kobiet.

***

BYDGOSZCZ

7 marca, sobota, godz. 14.00, Wełniany Rynek

Pierwsza bydgoska MANIFA. Doświadczasz przemocy? Ojciec Twojego dziecka nie płaci alimentów? Nie  dostałaś podwyżki, bo jesteś kobietą? Jesteś dyskryminowana? Wkurzają  Cię stereotypy płci? Popierasz równouprawnienie kobiet i mężczyzn? Przyjdź na Manifę i powiedz NIE łamaniu praw kobiet!

Więcej >>>

***

KIELCE

8 marca, niedziela, godz. 13.00, ul. Sienkiewicza

Marsz Razem Przeciw Przemocy. Następnie po godz. 14.00 w Kinie Moskwa debata i pokaz filmu Disco Polo.

Więcej >>>

***

KOSZALIN

7 marca, sobota, godz. 12.00, sprzed Domu Związków Zawodowych

Druga Manifa w Koszalinie. My, Kobiety, dopominamy się o to, aby o nas nie zapominano… W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na systemowe  nierówności i wykluczenie ekonomiczne Kobiet oraz nasze prawo do godnego  leczenia!

Więcej >>>

***

KRAKÓW

7 marca, sobota, godz. 12.00, Rynek Główny

XI Krakowska Manifa pod hasłem Feminizm dla zdrowia. Dość wyciskania wydajności! My, wszystkie i wszyscy, mamy prawo do zdrowia, ale mamy też prawo do bycia chorymi, nie w pełni sprawnymi, nie zawsze produktywnymi. Mamy swoje granice wytrzymałości. My, wszyscy i wszystkie, mamy prawo do opieki nad i solidarności z osobami w potrzebie, ale taka postawa nie może być wymuszna, nie może grozić wyłączeniem z życia społecznego. Te prawa są naruszane przez pracodawców, rząd i biurokrację. A także utrwalane przez stereotypy oraz media, reklamy, czy programy nauczania. Mówimy NIE wizji pracownicy bez zobowiązań, „mobilnej”, „elastycznej”, „superwydajnej” i gotowej do każdego rodzaju poświęceń . Mówimy NIE wizji mężczyzny pozbawionego prawa do chwili słabości, wrażliwości, mężczyzny, któremu nie wypada iść do lekarza. Dlatego poraz kolejny spotykamy się w Krakowie, by wspólnie manifestować w NASZEJ sprawie!

Więcej >>>

***

ŁÓDŹ

7 marca, sobota, godz. 13.00, spod pomnika Schillera

XII Łódzka Manifa pod hasłem Rewolucja kobiet. Rewolucja – to brzmi groźnie! Ale nie mamy już cierpliwości, by potulnie czekać na godne warunki pracy, sprawiedliwość, respektowanie naszych praw i traktowanie nas z szacunkiem. Mamy dość wszechobecnych śmieciówek, wielomiesięcznych awantur wokół konwencji antyprzemocowej, makabrycznych historii z oddziałów położniczych, gry na zwłokę w kwestii związków partnerskich, pobłażania niepłacącym alimentów. Łódź jest kobietą! Łódź jest rewolucją!

Więcej >>>

***

POZNAŃ

8 marca, niedziela, godz. 12.00, Stary Browar

Hasłem Dość przekrętów w sprawie alimentów! chcemy wyrazić nasz głęboki sprzeciw wobec faktu, że w Polsce kobiety w różnym wieku wciąż borykają się z problemem nieściągalności alimentów na dzieci. Oburza nas to, że aż 250 tys. ojców nie dokłada się  do utrzymania swoich dzieci, co daje tyle samo matek pozostawionych  samych sobie, często w skrajnie trudnej sytuacji ekonomicznej oraz  prawie milion poszkodowanych dzieci (dane: Fundacja MaMa). Według  Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Polsce udaje się ściągnąć  zaledwie 7,9 proc. długów alimentacyjnych (stan z sierpnia 2014). Polscy  dłużnicy alimentacyjni zalegają obecnie na kwotę ponad 4,6 mld złotych. […] Apelujemy do ojców, aby zaczęli poczuwać się do  odpowiedzialności za dzieci, które sami spłodzili i mają w związku z tym  obowiązek wychować je oraz utrzymać w takim samym stopniu jak matki!  Apelujemy do wszystkich, aby zaczęli piętnować unikanie płacenia  alimentów, ponieważ jest to po prostu przestępstwo!

Więcej >>>

***

TRÓJMIASTO

8 marca, niedziela, godz. 12.00, Skwer Kościuszki w Gdyni

Wsiadamy do Manifobusu i przejeżdżamy przez Gdynię, Sopot i Gdańsk pod hasłem przewodnim TAK, odważę się!. Obchodzimy 105. rocznicę ustanowienia Międzynarodowego Święta Kobiet. Do światowych obchodów włącza się – już po raz szósty – Trójmiejska Akcja Kobieca. Tegoroczne święto obchodzimy w formie autobusowego przejazdu grupy TAK wraz z licznymi zaproszonymi gośćmi przez Gdynię, Sopot i Gdańsk. Przygotowałyśmy szereg akcji happeningowych, pokazujących nasze akty odwagi w życiu osobistym, w codzienności, w wyzwaniach zawodowych. Zastanowimy się wspólnie  nad impulsami, które motywują kobiety do działania próbowania swoich sił w samorządzie czy polityce.

Więcej >>>

***

WARSZAWA

8 marca, niedziela, godz. 12.00, Aleja Wyzwolenia

XVI Manifa pod hasłem Wszystkie jesteśmy u siebie?, które nie opisuje sytuacji faktycznej. Ono ma mówić: Halo! Wszyscy, którzy macie władzę i pieniądze, wszyscy, którzy się rozpychacie,  wszyscy, którzy chcecie wyrzucać nas z kraju, mieszkań, z naszych ciał,  wszyscy którzy stoicie na straży tego antyludzkiego porządku: USŁYSZCIE,  tak, do cholery, jesteśmy tu WSZYSTKIE U SIEBIE. Nie możecie kupić  kosmosu, ten kraj jest tak samo nasz, ten kraj jest tak samo krajem  naszych sióstr uchodźczyń, krajem każdej osoby, która chce się w nim  znaleźć. Zawalczmy o to, byśmy wszędzie były u siebie!

Więcej >>>

***

WROCŁAW

8 marca, niedziela, godz. 13.00, spod pomnika Fredry na Rynku

Manifa we Wrocławiu  pod hasłem Strajk kobiet teraz!. „Kobiety do strajku generalnego! Płace i godziny czas zliczyć!”. Tak śpiewały nasze feministyczne poprzedniczki z włoskiego ruchu Walka Kobiet, wychodząc na ulice i domagając się sprawiedliwości w domu, w szkole i w fabryce. 40 lat po ich protestach to hasło wcale nie straciło mocy. 8 marca wychodzimy na ulicę, by wykrzyczeć: Strajk kobiet teraz!

Więcej >>>

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij