Miasto

Manify 2015 w całej Polsce

Jak co roku zapraszamy do udziału w pochodach manifowych wzywających do równości płci i przestrzegania praw kobiet.

***

BYDGOSZCZ

7 marca, sobota, godz. 14.00, Wełniany Rynek

Pierwsza bydgoska MANIFA. Doświadczasz przemocy? Ojciec Twojego dziecka nie płaci alimentów? Nie  dostałaś podwyżki, bo jesteś kobietą? Jesteś dyskryminowana? Wkurzają  Cię stereotypy płci? Popierasz równouprawnienie kobiet i mężczyzn? Przyjdź na Manifę i powiedz NIE łamaniu praw kobiet!

Więcej >>>

***

KIELCE

8 marca, niedziela, godz. 13.00, ul. Sienkiewicza

Marsz Razem Przeciw Przemocy. Następnie po godz. 14.00 w Kinie Moskwa debata i pokaz filmu Disco Polo.

Więcej >>>

***

KOSZALIN

7 marca, sobota, godz. 12.00, sprzed Domu Związków Zawodowych

Druga Manifa w Koszalinie. My, Kobiety, dopominamy się o to, aby o nas nie zapominano… W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na systemowe  nierówności i wykluczenie ekonomiczne Kobiet oraz nasze prawo do godnego  leczenia!

Więcej >>>

***

KRAKÓW

7 marca, sobota, godz. 12.00, Rynek Główny

XI Krakowska Manifa pod hasłem Feminizm dla zdrowia. Dość wyciskania wydajności! My, wszystkie i wszyscy, mamy prawo do zdrowia, ale mamy też prawo do bycia chorymi, nie w pełni sprawnymi, nie zawsze produktywnymi. Mamy swoje granice wytrzymałości. My, wszyscy i wszystkie, mamy prawo do opieki nad i solidarności z osobami w potrzebie, ale taka postawa nie może być wymuszna, nie może grozić wyłączeniem z życia społecznego. Te prawa są naruszane przez pracodawców, rząd i biurokrację. A także utrwalane przez stereotypy oraz media, reklamy, czy programy nauczania. Mówimy NIE wizji pracownicy bez zobowiązań, „mobilnej”, „elastycznej”, „superwydajnej” i gotowej do każdego rodzaju poświęceń . Mówimy NIE wizji mężczyzny pozbawionego prawa do chwili słabości, wrażliwości, mężczyzny, któremu nie wypada iść do lekarza. Dlatego poraz kolejny spotykamy się w Krakowie, by wspólnie manifestować w NASZEJ sprawie!

Więcej >>>

***

ŁÓDŹ

7 marca, sobota, godz. 13.00, spod pomnika Schillera

XII Łódzka Manifa pod hasłem Rewolucja kobiet. Rewolucja – to brzmi groźnie! Ale nie mamy już cierpliwości, by potulnie czekać na godne warunki pracy, sprawiedliwość, respektowanie naszych praw i traktowanie nas z szacunkiem. Mamy dość wszechobecnych śmieciówek, wielomiesięcznych awantur wokół konwencji antyprzemocowej, makabrycznych historii z oddziałów położniczych, gry na zwłokę w kwestii związków partnerskich, pobłażania niepłacącym alimentów. Łódź jest kobietą! Łódź jest rewolucją!

Więcej >>>

***

POZNAŃ

8 marca, niedziela, godz. 12.00, Stary Browar

Hasłem Dość przekrętów w sprawie alimentów! chcemy wyrazić nasz głęboki sprzeciw wobec faktu, że w Polsce kobiety w różnym wieku wciąż borykają się z problemem nieściągalności alimentów na dzieci. Oburza nas to, że aż 250 tys. ojców nie dokłada się  do utrzymania swoich dzieci, co daje tyle samo matek pozostawionych  samych sobie, często w skrajnie trudnej sytuacji ekonomicznej oraz  prawie milion poszkodowanych dzieci (dane: Fundacja MaMa). Według  Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Polsce udaje się ściągnąć  zaledwie 7,9 proc. długów alimentacyjnych (stan z sierpnia 2014). Polscy  dłużnicy alimentacyjni zalegają obecnie na kwotę ponad 4,6 mld złotych. […] Apelujemy do ojców, aby zaczęli poczuwać się do  odpowiedzialności za dzieci, które sami spłodzili i mają w związku z tym  obowiązek wychować je oraz utrzymać w takim samym stopniu jak matki!  Apelujemy do wszystkich, aby zaczęli piętnować unikanie płacenia  alimentów, ponieważ jest to po prostu przestępstwo!

Więcej >>>

***

TRÓJMIASTO

8 marca, niedziela, godz. 12.00, Skwer Kościuszki w Gdyni

Wsiadamy do Manifobusu i przejeżdżamy przez Gdynię, Sopot i Gdańsk pod hasłem przewodnim TAK, odważę się!. Obchodzimy 105. rocznicę ustanowienia Międzynarodowego Święta Kobiet. Do światowych obchodów włącza się – już po raz szósty – Trójmiejska Akcja Kobieca. Tegoroczne święto obchodzimy w formie autobusowego przejazdu grupy TAK wraz z licznymi zaproszonymi gośćmi przez Gdynię, Sopot i Gdańsk. Przygotowałyśmy szereg akcji happeningowych, pokazujących nasze akty odwagi w życiu osobistym, w codzienności, w wyzwaniach zawodowych. Zastanowimy się wspólnie  nad impulsami, które motywują kobiety do działania próbowania swoich sił w samorządzie czy polityce.

Więcej >>>

***

WARSZAWA

8 marca, niedziela, godz. 12.00, Aleja Wyzwolenia

XVI Manifa pod hasłem Wszystkie jesteśmy u siebie?, które nie opisuje sytuacji faktycznej. Ono ma mówić: Halo! Wszyscy, którzy macie władzę i pieniądze, wszyscy, którzy się rozpychacie,  wszyscy, którzy chcecie wyrzucać nas z kraju, mieszkań, z naszych ciał,  wszyscy którzy stoicie na straży tego antyludzkiego porządku: USŁYSZCIE,  tak, do cholery, jesteśmy tu WSZYSTKIE U SIEBIE. Nie możecie kupić  kosmosu, ten kraj jest tak samo nasz, ten kraj jest tak samo krajem  naszych sióstr uchodźczyń, krajem każdej osoby, która chce się w nim  znaleźć. Zawalczmy o to, byśmy wszędzie były u siebie!

Więcej >>>

***

WROCŁAW

8 marca, niedziela, godz. 13.00, spod pomnika Fredry na Rynku

Manifa we Wrocławiu  pod hasłem Strajk kobiet teraz!. „Kobiety do strajku generalnego! Płace i godziny czas zliczyć!”. Tak śpiewały nasze feministyczne poprzedniczki z włoskiego ruchu Walka Kobiet, wychodząc na ulice i domagając się sprawiedliwości w domu, w szkole i w fabryce. 40 lat po ich protestach to hasło wcale nie straciło mocy. 8 marca wychodzimy na ulicę, by wykrzyczeć: Strajk kobiet teraz!

Więcej >>>

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij