Miasto

Łódź, 5 maja: Buden, Cały świat w strefie przejścia

Spotkanie z Borisem Budenem, wybitnym filozofem i kulturoznawcą, teoretykiem transformacji i postkomunizmu, autorem książki Strefa przejścia. O końcu postkomunizmu. Prowadzenie: Tomasz Piątek.

5 maja, sobota, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101

Przechodząc od komunizmu do kapitalizmu, dokąd doszliśmy? I kogo zabraliśmy w tę podróż? Gdy obaliliśmy realny socjalizm, Zachód ogłosił, że wreszcie osiągnęliśmy dorosłość. Aby za chwilę odesłać nas do przedszkola demokracji jako "niedojrzałych". A równocześnie odesłał tam swoich własnych obywateli. Oni i my, wszyscy żyjemy teraz w postkomunizmie. W epoce, w której znikły nadzieje nie tylko na lepsze społeczeństwo, ale na społeczeństwo w ogóle. Z Borisem Budenem, autorem rewelacyjnej książki Strefa przejścia. O końcu postkomunizmu, rozmawiać będzie Tomasz Piątek.

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski

Boris Buden (1958) – urodzony w Zagrzebiu filozof, kulturoznawca i publicysta, tłumacz pism Zygmunta Freuda, w latach 90. działacz pokojowy w byłej Jugosławii. Autor dwóch tomów esejów pt. Barikade (Barykady, Zagrzeb 1996), a także książki Der Schacht von Babel. Ist Kultur übersetzbar? (Tunel Babel. Czy kultura jest przetłumaczalna?, Berlin 2004). Obecnie mieszka w Berlinie. W 2011 roku nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się jego książka Strefa przejścia

Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
lodz-kreuje

Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi, Hanny Zdanowskiej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij