Miasto

Łódź, 5 kwietnia: Jan Józef Lipski i socjaliści z „Solidarności”

Charyzmatyczny patron środowiska KOR i wzór niezłomnej odwagi – postać wielka i wyjątkowa. I – jak wiele polskich wielkości – zbyt często czczona, a zbyt rzadko czytana. O Janie Józefie Lipskim i socjalistach u progu polskiej transformacji porozmawiamy z drem Rafałem Chwedorukiem (UW) oraz Pawłem Spodenkiewiczem (IPN Łódź). Prowadzenie: Kamil Piskała (KP).
5 kwietnia, czwartek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101. Wstęp wolny.

 

Patriotyzm i socjalizm, pojednanie z Niemcami i Ukraińcami, walka z antysemityzmem i nacjonalizmem, polityka demokratyczna i sprawiedliwość społeczna – tematy pism i treść życia Jana Józefa Lipskiego to największy chyba pomnik polskiej powojennej lewicy niekomunistycznej. „Świecki święty”, spadkobierca tradycji Żeromskiego i Brzozowskiego, dla wielu – jeden z największych autorytetów opozycji przedsierpniowej.

W trakcie spotkania zmierzymy się z niezwykłą i skomplikowaną biografią Lipskiego. Przyjrzymy się jego publicystyce politycznej, ulokowanej w samym sercu najgorętszych sporów o kształt przyszłej Polski. Przypomnimy także zapomnianych socjalistów z „Solidarności” – ludzi, którzy wierzyli, że najlepszą odtrutką na tzw. realny socjalizm Polski Ludowej będzie społeczna sprawiedliwość i demokratyczny socjalizm odwołujący się do dziedzictwa międzywojennej PPS.

Co sprawiło, że wielkie marzenie Lipskiego – odbudowa silnej i licznej Polskiej Partii Socjalistycznej – nie spełniło się w III RP? Czy historia mogła potoczyć się inaczej? Czy głos lewicy w pierwszych latach transformacji mógł zabrzmieć głośniej i donośniej?

Rafał Chwedoruk (1969) – politolog i publicysta, adiunkt w Zakładzie Najnowszej Historii Politycznej UW, autor książek Socjaliści z Solidarności 1989-1993 (2004), Ruch i myśl polityczna syndykalizmu w Polsce (2011)

Paweł Spodenkiewicz (1956) – dziennikarz i publicysta. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Łódzkim, współpracownik KSS KOR i drugoobiegowego „Indeksu”, działacz NZS, internowany w stanie wojennym. Od 2007 r. pracuje w łódzkim oddziale IPN. Autor i współautor książek: Zaginiona dzielnica. Łódź żydowska – ludzie i miejsca (1998), Piasek z Atlantydy. Rozmowy z Jerzym Grohmanem (2006), Tadeusz Wyrwa – partyzant z natury (2007), Ksiądz Stefan Miecznikowski – jezuita i harcerz (2010).    

Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

lodz-lreuje

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij