Miasto

Łódź, 4 czerwca: Defurne – pokaz filmów krótkometrażowych

Klub Krytyki Politycznej w Łodzi i Fabryka Równości zapraszają na cykl filmów krótkometrażowych Bavo Defurne Ognisko, Marynarz, Święty i Szczególnie teraz, na wiosnę.


4 czerwca, poniedziałek, g. 18:00, Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101.

4 czerwca, w poniedziałek, o godz. 18:00 zapraszamy na pokaz filmów krótkometrażowych Bavo Defurne’a. Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101.


Cykl filmów krótkometrażowych Bavo Defurne Ognisko, Marynarz, Święty i Szczególnie teraz, na wiosnę. Krótkie filmy urodzonego w Gandawie twórcy opowiadają o pierwszych erotycznych zauroczeniach i rozczarowaniach, o fascynacji młodym męskim ciałem, o poszukiwaniach miejsca na Ziemi. Defurne odwołuje się w swej twórczości do do ikon kultury gejowskiej, takich jak święty Sebastian czy Jean Genet, a także nawiązuje do estetyki mistrzów kina i popkultury: Carla Theodora Dreyera, Siergieja Eisensteina, Leni Riefenstahl, Pierre’a i Gillesa.

Urodzony w 1971 roku, absolwent Lukas St Art School w Brukseli, artysta, fotograf i filmowiec. Bavo Defurne zasłynął debiutancką serią nagradzanych przez krytyków filmów krótkometrażowych, które eksplorowały tematy stale pojawiające się w jego twórczości: homoseksualnej miłości i straty, ciała, siły natury i ciszy.
Ognisko (Kampvuur, 2000) było największym osiągnięciem Bavo jako twórcy filmów krótkometrażowych. Prezentowane było na najważniejszych festiwalach i zdobywało wiele nagród. Zostało kupione przez wiele stacji telewizyjnych, w tym Canal+ we Francji i Channel 4 w Wielkiej Brytanii. Kompilacja filmów krótkometrażowych Bavo Defurne była dystrybuowana w kinach i na DVD w wielu krajach. Poszczególne filmy prezentowane były również w galeriach sztuki, w tym w Kunsthalle w Wiedniu i w Sala Kubo-Kutxa w San Sebastian. W 2011 roku Bavo Defurne napisał i wyreżyserował pierwszy film pełnometrażowy Noordzee, Texas, w którym rozwija wcześniej podejmowane tematy.
Bavo Defurne mieszka w Ostend w Belgii, na wybrzeżu gdzie powstawały zdjęcia do Noordzee, Texas.

Pokaz organizowany w partnerstwie z Fabryką Równości, dzięki uprzejmości Tongariro.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij