Miasto

Łódź, 29 marca: „Preriowy populizm” Boba Dylana

pichaskeUrodzony i wychowany w Minnesocie Dylan chłonął z otaczającej go kultury lewicowy, egalitarny i poniekąd anarchistyczny aktywizm, określany mianem „preriowego populizmu”. Wykład prof. Davida Pichaske inauguruje cykl The Invisible Republic, poświęcony tradycji kontestacji i przemianom społecznym po polsku i amerykańsku.
29 marca, czwartek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101. Wstęp wolny.

Wykład połączony z prezentacją fragmentów utworów i tekstów Dylana zostanie wygłoszony w jęz. angielskim i będzie tłumaczony na język polski.

Twórczością Boba Dylana David Pichaske zajmuje się od lat 70-tych. Jemu także jest poświęcona najnowsza książka autora, „Song of the North Country: A Midwest Framework to the Songs of Bob Dylan” (Continuum, 2010). Książka dociera do lokalnych korzeni urodzonego i wychowanego w Minnesocie artysty i odnajduje ich wpływ na jego wczesną i najnowszą twórczość.
Bob Dylan, urodzony i wychowany w regionie Iron Range w Minnesocie, chłonął z otaczającej go kultury lewicowy, egalitarny i poniekąd anarchistyczny aktywizm, określany mianem „preriowego populizmu”. To szczególny, nieco paradoksalny rodzaj populizmu: cechuje go jednocześnie kolektywizm i indywidualizm; jest pokojowy, ale i punktowany wybuchami przemocy. Wpływ tego lokalnego populizmu jest wyraźnie widoczny nie tylko we wczesnych protest songach Dylana, ale i w burzliwej historii, jaka łączy artystę z ruchami i organizacjami aktywistów lat sześćdziesiątych. Można go odnaleźć w stosunku Dylana do wszystkich elementów tzw. kompleksu wojskowo-przemysłowego: wojny, polityki, systemu sądownictwa, religii i oświaty.
Charakterystyczne, że o ile muzyczna stylistyka twórczości Dylana przeszła znaczne przeobrażenia, o tyle jego polityczne zapatrywania pozostały niezmienione do dziś. Pokażemy to na przykładach znanych utworów, od „Blowin’ in the Wind” (1963) po „Ain’t Talkin’” (2006).

Profesor David Pichaske (ur. 1943) jest poetą, pisarzem, popularyzatorem literatury i wykładowcą w Southwest Minnesota State University w Marshall (Minnesota). Jako badacz literatury angielskojęzycznej zajmuje się nie tylko kulturą wysoką, ale i popularną. Pierwszy raz przyjechał do Polski jako stypendysta Fulbrighta. Przez dwa lata przyglądał się zachodzącym w naszym kraju przemianom, które opisał w książce „Poland in Transition: 1989-1991” (Ellis Press, 1994).

Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

lodz-kreuje

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij