Miasto

Łódź, 29 maja: Desperate Housewives – prawdziwa historia

feminizm Czy reformy XX wieku przyniosły skutek i dzisiaj już feminizm nie jest potrzebny, jak twierdzą niektórzy?
Wykład dr Grażyny Zygadło o feminizmie liberalnym i jego krytyce w ramach Pracowni Głównych Nurtów Feminizmu.

29 maja, wtorek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101.

feminizm260Wykład dr Grażyny Zygadło o feminizmie liberalnym i jego krytyce w ramach Pracowni Głównych Nurtów Feminizmu.

29 maja, wtorek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101

Przedstawione w bijącym rekordy popularności serialu Gotowe na wszystko zadbane amerykańskie przedmieścia są zamieszkiwane przez wcielenia stereotypowej kobiecości – życie bohaterek koncentruje się wokół rywalizacji o mężczyzn, polerowania sztućców i knucia intryg. Tymczasem to w takiej scenerii pięćdziesiąt lat temu zrodził się feministyczny bunt. A raczej odrodził, ponieważ korzenie ruchu feministycznego – zwłaszcza nurtu liberalnego – sięgają XVII wieku. Można wobec tego śmiało stwierdzić, iż jest to najstarszy nurt myśli feministycznej, ale czy jego założenia są nadal aktualne? Czy głos feministek liberalnych jest wciąż słyszalny i współbrzmiący z innymi głosami III fali feminizmu? Czy tak jak w latach 60. XX wieku kobiety nadal chcą być takie same jak mężczyźni, czy wolą podkreślać swoją odmienność i wyjątkowość? Czy reformy XX wieku przyniosły skutek i dzisiaj już feminizm nie jest potrzebny, jak twierdzą niektórzy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dyskusji nad historią, założeniami i krytyką feminizmu liberalnego.

Grażyna Zygadło – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie interdyscyplinarnej amerykanistyki i gender studies. Adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, UŁ. Specjalistka w zakresie tematyki mniejszości etnicznych i kulturowych w USA (zwłaszcza kobiet latynoskich) oraz polityki równych szans i różnorodności. Autorka monografii Culture Matters: Chicanas’ Identity in Contemporary USA (Frankfurt am Main: Peter Lang, 2007) oraz licznych publikacji krajowych i zagranicznych na temat społeczeństwa amerykańskiego oraz problematyki gender w kontekście krytyki feministycznej i postkolonialnej. Wykładowczyni studiów podyplomowych dla nauczycieli „Gender Studies: polityka równych szans w procesie kształcenia” z zakresu gender mainstreaming oraz przemocy wobec kobiet. przed komputerem oraz wspólnie
z mężem wychowuje syna Stasia.

O cyklu:
Feminizmu nie ma. Są za to feminizmy:
liberalny, radykalny, marksistowski, islamski, chrześcijański,
ekofeminizm… W ruchu kobiecym od lat toczą się spory dotyczące nawet
podstawowych kwestii. Na poziomie najbardziej ogólnym pojawia się
pytanie o źródło opresji kobiet i strategię zwalczania istniejących
nierówności. Każdy nurt feminizmu odpowiada na nie inaczej, dlatego
proponowane rozwiązania w sprawach bardziej szczegółowych – takich jak
zapisy kodeksu pracy, postawa wobec pornografii czy „terroru piękności” – mogą znacznie się różnić.
Aby sprawnie poruszać się w gąszczu tych
sporów, warto sięgnąć do historii myśli feministycznej. W maju 2012
zapraszamy na pierwsze trzy spotkania poświęcone teorii feminizmu.
Mile widziane także osoby nieidentyfikujące się z feminizmem, ale
zainteresowane poszerzeniem wiedzy i/lub weryfikacją mitów dotyczących
tego ruchu społecznego.

 


Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij