Miasto

Łódź, 25 stycznia: Kaniowski: Europa – jej kondycja i konstytucja

Zapraszamy na wykład prof. Andrzeja M. Kaniowskiego (Instytut Filozofii, UŁ) pt. Europa – jej kondycja i konstytucja.
25 stycznia, środa, g. 18.00
Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro). Wstęp wolny.

Swoją najnowszą książkę profesor Jürgen Habermas poświęca kondycji dzisiejszej Europy oraz problemowi  europejskiej  konstytucji. Obok kwestii miejsca i doniosłości religii we współczesnych społeczeństwach to właśnie sprawa przyszłości Europy jest jednym z głównych przedmiotów troski tego znamienitego filozofa, intelektualisty i diagnosty naszych czasów określanego mianem „najbardziej znanego w całym świecie spośród wszystkich żyjących filozofów”.
Habermas widzi przyszłość Europy w długofalowym procesie demokratycznego jurydyzowania władzy państwowej i jej cywilizowania. Nie chodzi już tylko o spacyfikowanie wojowniczo nastawionych nacji, ale o wygenerowanie zdolności działania o charakterze politycznym w wymiarze ponadpaństwowym. Dokonać tego będzie można tylko przekształcając w toku dalszego jej rozwoju „międzynarodową wspólnotę, której podmiotami są państwa w kosmopolityczną wspólnotę, której podmiotami są państwa i obywatele wspólnoty ponadpaństwowej (Weltbürger)”.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij