Miasto

Łódź, 22-28 kwietnia: 30. Festiwal Szkół Teatralnych

festiwalRozpoczął się 30. Festiwal Szkół Teatralnych organizowany przez łódzką Szkołę Filmową. Polecamy spektakle reżyserowane m.in. przez Zbigniewa Brzozę, Waldemara Zawodzińskiego i Annę Seniuk. W programie także warsztaty Dramat w procesie rozwoju i pokazy przedstawień z zagranicznych uczelni.
Szczegółowy program.

Istotą Festiwalu jest konkurs kreacji aktorskich w przedstawieniach dyplomowych z czterech polskich wyższych szkół teatralnych – Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej z Łodzi, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z Krakowa, Akademii Teatralnej z Warszawy i wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z Krakowa. W jury XXX edycji Festiwalu zasiądą uznani reżyserzy teatralni i filmowi: Krzysztof Garbaczewski, Natalia Korczakowska, Marcin Wrona i Greg Zgliński. Spektakle będą prezentowane na głównych łódzkich scenach teatralnych – w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, Teatrze im. Stefana Jaracza, Teatrze Studyjny PWSFTviT oraz Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.

Wydarzeniami towarzyszącymi w roku jubileuszu są panel dyskusyjny uczestników obecnej i minionych edycji otwierający Festiwal (23.04), warsztaty „Dramat w procesie rozwoju” poświęcone nowatorskiej idei pracy nad tekstem dramatu przez współpracę autora, reżysera i aktorów (16-22.04) oraz pokazy przedstawień z wybranych zagranicznych uczelni aktorskich – Reduty Berlin, VGiK-u Moskwa (najstarszej na świecie uczelni teatralnej), Uniwersytetu Muzycznego Sztuki Dramatycznej i Mediów z Hanoweru i Instytutu Teatralnego z Jekaterynburga.

Laureatami konkursów festiwalowych byli dotychczas m.in. Ewa Kacprzyk, Rafał Królikowski, Agnieszka Krukówna, Kinga Preiss, Wojciech Solarz, Borys Szyc, Zbigniew Zamachowski i Michał Żebrowski. Podczas każdej edycji Festiwalu przedstawienia dyplomowe były oglądane przez widzów z całej Polski, szczelnie wypełniających
sale teatralne Łodzi. Tegoroczny jubileusz święta młodego teatru zwiększa jeszcze zainteresowanie teatromanów.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij