Miasto

Łódź 1905 – Miasto rewolucji

Obchody rocznicy powstania łódzkiego: spektakl świetlny, pieśni buntu. Zaczynamy 22 czerwca, w sobotę o 21.00 na placu Wolności.

Ten tramwaj dalej nie pojedzie. Nie może, bo leży w poprzek ulicy. Jest barykadą. Strajk powszechny ogarnął całą Łódź, stoją wszystkie fabryki. 70 tysięcy ludzi — Polaków, Żydów i Niemców — ramię w ramię walczy o podstawowe prawa: ośmiogodzinny dzień pracy i płacę minimalną. O opiekę medyczną, ubezpieczenia, polską edukację. Nigdzie indziej protesty nie są tak powszechne, a walki tak zażarte. Powstanie czerwcowe utonie we krwi, ale to dzięki niemu kilkanaście lat później Polska będzie już wolnym krajem.

W latach 1905-1907 w Królestwie Polskim, czyli zaborze rosyjskim, w buncie przeciwko caratowi wzięło udział więcej osób niż łącznie w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym. Nie były to typowe działania zbrojne — nie mieliśmy wojska, broni było jak na lekarstwo i prymu nie wiodła szlachta, ale masy robotników, chłopów i uczniów ze zrusyfikowanych szkół.

Najważniejszym dla Łodzi wydarzeniem doby rewolucji było z pewnością Powstanie Łódzkie, trwające od 22 do 24 czerwca. To wtedy sponiewierane masy ludności spontanicznie rzuciły się do walki z caratem — z wojskiem i policją — budowano barykady i mimo przewagi liczebnej i technicznej wroga, próbowano stawić mu opór. Walczono o wolność i godność. Istotnym impulsem do rozpoczęcia walk była wiadomość o śmierci robotników żydowskich, ranionych przez wojsko kilka dni wcześniej. Pogłoska mówiła, że władze pochowały ciała nocą w tajemnicy, bo obawiały się masowej demonstracji na pogrzebie. To wtedy robotnicy niemieccy, polscy i żydowscy wystąpili solidarnie. Tak walczyła wielokulturowa Łódź.

22 czerwca, sobota, godz. 21.00, plac Wolności, Łódź

Przypomnimy sobie o tych wydarzeniach. Zobacz obrazy rewolucji (spektakl świetlny), poczuj ducha rewolucji z J. Tuwimem, Z. Nałkowską i S. Żeromskim, zaśpiewaj pieśni buntu wspólnie z Krakowskim Chórem Rewolucyjnym (rozdamy śpiewniki).

Być może o tym nie pamiętasz, choć jesteś z Miasta Rewolucji. Rewolucji 1905 roku. Ale masz prawo być dumnym ze swojego miasta, masz prawo znać jego opowieść. Bo to również twoja historia.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Partnerzy: Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Patronat: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Narodowe Centrum Kultury

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij