Klub Krytyki Politycznej w Łodzi wraz z Muzeum Sztuki zapraszają 18 lipca, w środę, na dwa wydarzenia wokół wizyty Ewy Partum w Łodzi. Pierwszym jest otwarta akcja Legalizujemy przestrzeń! na placu Wolności o g. 17.30, drugim – dyskusja w ms2, ul. Ogrodowa 19 o g. 19.00 z udziałem Ewy Partum, Angeliki Fojtuch, Aleksandry Kubiak (Grupa Sędzia Główny) oraz Anki Leśniak. Prowadzenie: Ewa Tatar i Joanna Sokołowska.
Klub Krytyki Politycznej w Łodzi wraz z Muzeum Sztuki zapraszają na dwa wydarzenia wokół wizyty Ewy Partum w Łodzi:
1. akcja "Legalizujemy przestrzeń!": 18 lipca, środa, g. 17.30, plac Wolności
2. dyskusja: 18 lipca, środa, g. 19.00, ms2, ul. Ogrodowa 19
W 1971 roku Ewa Partum zrealizowała na łódzkim Placu Wolności pracę pt. Legalność przestrzeni. W obrębie placu stanął las znaków drogowych i tabliczek o spotykanej powszechnie lub wymyślonej treści, które zakazywały różnych czynności: "Zakaz wjazdu", "Cisza", "Zabrania się uprawy czegokolwiek", "Nie dotykać", "Wszystko wzbronione" czy "Zabrania się zabraniać" – hasło znane ze świeżych jeszcze reminiscencji paryskiej wiosny ’68. Legalność przestrzeni interpretowana była w różny sposób, zależący od kontekstu czasów. Dziś, po ponad 30 latach, praca Ewy Partum ponownie staje się impulsem do jej reinterpretacji w aktualnych kontekstach społeczno-politycznych.
18 lipca Ewa Partum odwiedzi Łódź na zaproszenie Krytyki Politycznej i Muzeum Sztuki w Łodzi. Z tej okazji na Placu Wolności o 17.30 organizujemy otwartą akcję "Legalizujemy przestrzeń!" nawiązującą do jej instalacji z 1971 roku. Po akcji, o 19.00 w ms2 odbędzie się dyskusja z udziałem Ewy Partum i zaproszonych artystek: Angeliki Fojtuch, Aleksandry Kubiak (Grupa Sędzia Główny) oraz Anki Leśniak. Prowadzenie: Ewa Tatar i Joanna Sokołowska.
Legalizujemy przestrzeń!
– otwarta akcja na Placu Wolności
Przez ostatnie dwa dziesięciolecia polskie miasta przeżyły okres silnej transformacji. Wraz z nimi zmieniała się także ich przestrzeń i granice wolności jej użytkowników. Twarda kontrola reprezentacji przestrzeni w PRL-u w ustąpiła miejsca nowym, złożonym regulacjom. Miasta stały się polem bitwy, zmagań i sojuszy pomiędzy tym, co prywatne a publiczne, co dozwolone a zabronione, tym, co uprawnione i co wykluczone. Płot grodzonego osiedla, trawnik rozjechany przez samochód, kłótnia rowerzystki i kierowcy o pierwszeństwo – to drobne oznaki codziennej walki, której areną są dzisiejsze metropolie. Konflikty w przestrzeni, nie tylko tej widzialnej, lecz także symbolicznej, wiążą się ze wzrostem znaczenia różnych form społecznej aktywności. Ich szczególnym przypadkiem są coraz częściej powstające ruchy miejskie, włączające się w dyskusję nad kształtem współczesnych obszarów zurbanizowanych. W tym świetle praca Ewy Partum wykonana na Placu Wolności nabiera nowego znaczenia i staje się inspiracją dla podjęcia niekonwencjonalnego działania, do którego chcemy zaprosić miejskich aktywistów, artystki uczestniczące w późniejszej dyskusji i wszystkie osoby, które interesują się miejskimi problemami.
Do współtworzenia akcji "Legalizujemy przestrzeń!" zachęcamy wszystkich, którzy aktywnie włączają się w życie społeczne Łodzi. Aby wziąć w niej udział, należy najpierw zastanowić się nad tym, jaki rodzaj ograniczeń, podziałów lub nielegalności w przestrzeni (widzialnych lub symbolicznych czy niematerialnych) wzbudza na co dzień nasz największy sprzeciw. Każda osoba wybiera jeden, bliski jej problem. Następnym krokiem jest odwrócenie ograniczenia i zbudowanie pozytywnego, afirmatywnego przekazu na jego temat, np. "Nakaz jazdy rowerem", "Teren wspólny. Wejście polecane" lub "Zaprasza się do siadania na trawie". Wspólnie z organizatorami zaprojektujemy i wykonamy na ich podstawie zupełnie nowe znaki drogowe i tabliczki. 18 lipca o 17.30 staniemy z nimi na 20 minut w różnych punktach Placu Wolności i stworzymy tam przyjazną, inkluzywną przestrzeń. Prostym gestem na chwilę zalegalizujemy to, o czym marzymy.
—
Zgłoszenia do akcji "Legalizujemy przestrzeń!" należy wysyłać na [email protected] . W zaprojektowaniu znaków i tabliczek pomagają organizatorzy, dla pierwszych 15 osób zapewniamy także ich wykonanie (wydrukowanie na piance) w wymiarach ok. 40×40 cm. Można je również wykonać własnoręcznie na warsztatach, które odbędą się 13 lipca o g. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101.
Pomysły na hasła i znaki użyte w akcji prosimy wcześniej skonsultować z organizatorami.
Parnter:
Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi