Miasto

List seniorów do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej

Nie dla nas dwa stadiony, autostrady w śródmieściu i Nowe Centrum Łodzi.

Hanna Zdanowska
Prezydent Miasta Łodzi
ul. Piotrkowska 104
90-926 Łódź

LIST OTWARTY

Szanowna Pani Prezydent,

My, seniorki i seniorzy stanowimy jedną czwartą mieszkańców naszego miasta. Płacimy podatki, częściej niż inni bierzemy udział w wyborach. Jesteśmy pełnoprawnymi obywatelkami i obywatelami naszego miasta, przynajmniej w teorii.

A w praktyce pomija się nas w kluczowych decyzjach dotyczących przyszłości Łodzi.

Nie dla nas dwa stadiony, autostrady w śródmieściu i Nowe Centrum Łodzi. My potrzebujemy mieszkań, parków, równych chodników, tramwajów, do których można wsiąść i autobusów, które przyjeżdżają na czas. Tym bardziej, że wśród seniorów jest najwięcej ludzi niepełnosprawnych. Potrzebujemy równego dostępu do przestrzeni miejskiej, w której będziemy się czuli bezpiecznie. Potrzebujemy instytucji miejskich i mediów, by nasze postulaty były realizowane.

Mamy do tego prawo.

Wprawdzie władze miasta powołały Miejską Radę Seniorów oraz Zespół ds. Seniorów UMŁ, ale tego typu decyzje wciąż są podejmowane bez konsultacji z nami. Działania kierowane do obywateli powinny być efektem badania ich potrzeb.

Chcemy zapytać panią Prezydent: w jaki sposób odpowiada Pani na potrzeby łódzkich seniorek i seniorów realizując swoją politykę? W jaki sposób nasze potrzeby uwzględniane są w tych wielkich inwestycjach, którymi nasze miasto się chwali? Zniżki to kin i teatrów naprawdę nie rozwiążą naszych problemów.

Obawiamy się, że nie jest to dla władz zbyt istotne. Dlatego domagamy się, by Miasto Łódź, jako jedno z najszybciej starzejących miast w Polsce, w porozumieniu z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadziło pogłębione badania poziomu życia łódzkich seniorek i seniorów. Badań, które pokażą, jakie są nasze potrzeby: ekonomiczne,
społeczne, zdrowotne i kulturalne.

Domagamy się uwzględniania wyników tych badań w projektowaniu polityki miejskiej na najbliższe lata. Nasze zdanie się liczy!

Pamiętajmy, że każdy z nas będzie kiedyś seniorem. Tworząc politykę przyjazną osobom starszym tworzymy po prostu miasto bardziej przyjazne do życia.

Z poważaniem,

łódzkie seniorki i seniorzy,

uczestnicy projektu „Obywatel/ka Senior/ka”,

Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi

Do wiadomości:

Tomasz Kacprzak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi;

Marian Papis, Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów;

prof. Wiesława Warzywoda-Kruszyńska, Dyrektor Instytutu Socjologii UŁ;

redakcje łódzkich mediów (Radio Łódź, TVP, Dziennik Łódzki, Gazeta Wyborcza, Expres Ilustrowany, TV Toya)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij