Miasto

„Letnie rozmyślania” – Sierakowski i Urbański o Havlu

Dyskusja i czytanie fragmentów książki. Goście: Sławomir Sierakowski i Jarosław Urbański.

Na dyskusję połączoną z „czytankami” zapraszamy każdego, kto pyta o przyzwoitość w polityce i szuka w niej realizacji dobra wspólnego.

28 kwietnia, niedziela, godz. 17.00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego 11

Dziś, kiedy słowo polityka często traci swe pierwotne znaczenie i staje się synonimem cynicznych gier, pozornych działań oderwanych od społeczeństwa czy walką o władzę – przypomnienie postaci działaczy, dla których ta profesja wiązała się m.in. z elementarną przyzwoitością i odpowiedzialnością, ma szczególne znaczenie. Nawiązując do sylwetek osób, które prezentowaliśmy już w poprzednich latach, czyli Jacka Kuronia czy Jana Józefa Lipskiego, tym razem odniesiemy się do człowieka ważnego na pewno w kontekście Europy Środkowej. Będzie nim Vaclav Havel – pierwszy prezydent Czechosłowacji i Czech, a także pisarz i dramaturg oraz ikona ruchu dysydenckiego.

O jego postawie, a także przemianach społeczno-kulturowych i gospodarczych naszych południowych sąsiadów i części Starego Kontynentu zza tzw. żelaznej kurtyny po 1989 roku rozmawiać będziemy ze Sławomirem Sierakowskim (Krytyka Polityczna) i Jarosławem Urbańskim (Inicjatywa Pracownicza).

Do refleksji bohatera naszego spotkania oraz klimatu czasów zmian ustrojowych w Europie Środkowej (w tym w Polsce), wprowadzą zaś zebranych animatorzy lokalnego życia kulturalno-społecznego, którzy przeczytają fragmenty książki Letnie rozmyślania wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Gniezna.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij