12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego z udziałem artystów związanych z Krytyką Polityczną.
20–27 września, Teatr Studio, Plac Defilad 1 (PKiN), Warszawa
Podczas całego festiwalu polecamy szczególnie dwa projekty artystów związanych z Krytyką Polityczną:
Wojtek Ziemilski
21 września, sobota
godz. 22.00 Agency, work in progress, Scena Malarnia
Czy kamera, która na nas patrzy, coś wyraża? Czy widzi to samo, co my? Media elektroniczne to współczesne protezy zmysłów, których obecność stała się naturalną częścią naszego krajobrazu. Krajobraz ten przypomina XIX-wieczną figurę panoptykonu – więzienia, w którym mimo nieobecności strażników, nic nie może umknąć karzącej sile wzroku. Kolejna wiadomość potwierdzająca istnienie więzień CIA w Polsce stała się bezpośrednim bodźcem do rozpoczęcia pracy nad Agency i szukania odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób artyści i ich odbiorcy są wplątani w reprezentowanie cudzych interesów. Jak w technologicznej przestrzeni ciągłego ruchu, w której nie sposób wskazać kierunku i skali przepływu informacji, wygospodarować przestrzeń na wolność?
godz. 22.45 Spotkanie z artystą Wojtkiem Ziemilskim, prowadzenie Martyna Miller, Scena Malarnia
godz. 23.00 Wojtek Ziemilski i goście – prezentacja prac + party, Klub Festiwalowy Bar Studio
Grzegorz Laszuk / Michał Libera
22 września, niedziela
godz. 20.00 Szpieg. Albo Człowiek, który słuchał, Duża Scena
Multimedialny spektakl muzyczno-taneczny oparty na motywach z życia legendarnego twórcy pierwszego instrumentu elektronicznego – Lwa Teremina. Zbudował on w latach 50. urządzenie podsłuchowe, które przez osiem lat „pracowało” w ambasadzie USA w Moskwie. Urządzenie, które zostało przemycone do ambasady jako prezent od koła gospodyń wiejskich, ukryte w ludowym dziele sztuki, działało bez zasilania elektrycznego. To dźwięki wzbudzały jego energię i pozwalały nadawać sygnał. Ponieważ był to mechanizm analogowy – trochę drewna i sprężyn – nikt go nie wykrył, co pozwoliło szpiegować ambasadorów Stanów Zjednoczonych w ZSRR. Odkrył je dopiero pewien amerykański tele-amator…
Niemal sto lat od pierwszych eksperymentów i po dekadach ciągłych powrotów do jego twórczości, Lew Teremin znów okazuje się być nieodkrytym prorokiem przyszłości. Z dzisiejszej perspektywy szczególnie wizjonerskie okazują się jego studia nad sposobem kontroli dźwięku bez elektryczności, oparte na analizie oddziałujących na siebie ciał o rozmaitych stanach skupienia. Ciśnienie i dotyk, ruch i jego wzory – to, z czym pracował Teremin to dziś parametry używane w najbardziej zaawansowanych technologiach związanych z mechaniką precyzyjną.
godz. 21:00 Po spektaklu spotkanie z artystami: Grzegorzem Laszukiem i Michałem Liberą, prowadzenie Martyna Miller, Duża Scena
Tego dnia będzie można nabyć książki Wydawnictwa Krytyki Politycznej z Serii Performatywnej w promocyjnej cenie.
O festiwalu:
Festiwal rozpocznie się obszernym przeglądem spektakli polskich choreografów i artystów. Podczas weekendu 20-22 września wystąpią m.in. Maria Stokłosa, Karol Tymiński, Kaya Kołodziejczyk i Anita Wach. W tych dniach swoje nowe projekty zaprezentują także Wojtek Ziemilski, Renata Piotrowska i muzyczno-technologiczne duo Laszuk/Libera, zobaczymy także nową interpretację Święta Wiosny w wykonaniu Tomasza Wygody i reżyserii Sławomira Krawczyńskiego.
Tradycyjnie w programie Festiwalu nie zabraknie gwiazd a także enfant terrible współczesnego tańca. Po raz pierwszy gościem Festiwalu będzie Daniel Leveille, jeden z awangardowych kanadyjskich twórców nowej fali, który zaprezentuje radykalną, jednocześnie pełną ascetyzmu choreografię nagich ciał. Będziemy także świadkami rozsadzającego teatralną formę spotkania szwajcarskiego Teatru Hora z choreografem Jerome Belem, uczestnikami nietuzinkowej trylogii Juana Domingueza Rojo, a dwie międzynarodowe grupy artystów z John the Houseband oraz znanych z zeszłorocznej (M)imosy: Françoi Chaignaud /Cecilia Bengolea zrobią wszystko, aby przekuć zazwyczaj bierną, teatralną widownię w grono wiernych, rozentuzjazmowanych fanów…
Program festiwalu i informacje o biletach na: www.cialoumysl.pl.