Miasto

Książka „Wanda Jakubowska. Od nowa” nominowana do Nagrody PISF

Książka Moniki Talarczyk-Gubały "Wanda Jakubowska. Od nowa" nominowana została do 9. edycji Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Książka Moniki Talarczyk-Gubały Wanda Jakubowska. Od nowa nominowana została do 9. edycji Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Nagroda jest jedyną z polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Uroczysta gala wręczenia Nagród PISF tegorocznym laureatom odbędzie się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni (19-24 września 2016).

O książce:

Wanda Jakubowska (1907-1998) – zwana „matką polskiego kina”, jest jednocześnie postacią niewygodną, wypartą i wciąż na nowo lustrowaną. Była jedną z pierwszych kobiet, które stanęły za kamerą; premiera jej debiutu fabularnego, adaptacji Nad Niemnem według Elizy Orzeszkowej, miała się odbyć 5 września 1939 roku… Po wojnie odniosła spektakularny sukces filmem obozowym Ostatni etap, który zapewnił jej nieśmiertelność i tytuł „matki wszystkich filmów o Holokauście”. Ciągle bardziej doceniona pozostaje za granicą, niż w Polsce.

Wanda Jakubowska. Od nowa to próba zrozumienia fenomenu postaci, w której życiorysie zawiera się niemal cały XX wiek. Autorka dotarła do prywatnego archiwum reżyserki, rozmawiała z jej rodziną i współpracownikami, czytała co pisano o niej w Polsce i na świecie. Proponuje nowe spojrzenie na filmy, w kontekście biografii reżyserki i innych ówczesnych produkcji, przybliżając w ten sposób także tytuły uznawane dotychczas za zaginione, nieważne lub nieudane. Dzięki temu ocaliła od zapomnienia mniej znane reżyserki pracujące w cieniu Jakubowskiej. Książka Talarczyk-Gubały to fascynujący portret niezwykłej kobiety, dla której najważniejsze było kino, a najprzyjemniejsze życie towarzyskie na planie filmowym.

NOMINACJE DO NAGRÓD:
9. edycja Nagród PISF
Nagroda im. Bolesława Michałka

Uważam, że to niesprawiedliwe, że kompletnie o niej zapomniano.
Agnieszka Holland

Ogromnie cenna książka, na którą czas był najwyższy!
prof. Tadeusz Lubelski

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij