Miasto

Krytyka Polityczna na Offeliadzie 2014

Dyskusja na temat potencjału zmiany rzeczywistości przez film dokumentalny z udziałem Ewy Kujawińskiej i Igora Stokfiszewskiego.

8 listopada, sobota, godz.17.30, sala widowiskowa, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego 11, Gniezno

„Krytyczne” dyskusje mają już na Offeliadzie swoją osobną historię. Zapraszani bowiem na nie byli filmoznawcy, publicyści, pisarze, ale też ludzie związani z innymi dziedzinami kultury, którzy chcą rozmawiać o kinie i mają coś o nim do powiedzenia. Począwszy od 2009 roku byli to: Piotr Marecki, Agnieszka Wiśniewska, Jakub Majmurek, Krzysztof Tomasik (i towarzyszący mu Maciej Stroiński) oraz Kinga Dunin.

Tym razem na festiwalu zagości bardziej „człowiek teatru” niż filmu, ale zainteresowany też wszelkimi ruchami i działaniami społecznymi czy szeroko pojętą kulturą ze sztukami wizualnymi na czele, czyli Igor Stokfiszewski. Co ciekawe, towarzyszyć zaś mu będzie filmoznawczyni i animatorka kulturalna, związana m.in. z Festiwalem Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA Ewa Kujawińska. Natomiast punktem wyjścia do „starcia się” tych osobowości ma być dokument i jego potencjał zmiany rzeczywistości.

Ewa Kujawińska – absolwentka filmoznawstwa. Animatorka kultury. Pracuje w Dziale Filmu Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. Kierownik Biura Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA w Poznaniu. Pasjonatka kina i literatury. Miłośniczka flamenco.

Igor Stokfiszewski – badacz, uczestnik i inicjator działań z zakresu teatru społecznego, teatru wspólnoty i sztuki zaangażowanej. Współpracował m.in. z Teatrem Łaźnia Nowa (Kraków, Nowa Huta), Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards (Pontedera, Włochy), niemieckim kolektywem Rimini Protokoll oraz z artystami – Arturem Żmijewskim i Pawłem Althamerem. W latach 2012-2014 w Instytucie Studiów Zaawansowanych w Warszawie prowadził seminarium Sztuka jak narzędzie zmiany rzeczywistości, z których wyłoniły się m.in. działania artystyczno-społeczne w przestrzeniach poprzemysłowych Zakłady. Ursus 2014.

To już tradycja, że gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej każdego roku współpracuje z Ogólnopolskim Festiwalem Filmów Amatorskich i Niezależnych Offeliada w grodzie Lecha. Zatem także i teraz włączy się w to niezwykłe wydarzenie zarówno z dyskusją okołofilmową, jak i przyznaniem po raz kolejny nagrody im. Stanisława Brzozowskiego.

8. Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych w Gnieźnie Offeliada odbędzie się w dniach 6-9 listopada 2014 roku. Wiecej informacji na stronie internetowej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij