Podczas Kongresu powstanie "tkanina wolności", do której wspólnego tworzenia są zaproszeni artyści, mieszkańcy i turyści.
19-21 lipca, sobota-poniedziałek, Targ Węglowy w Gdańsku
Tkanina wolności, czyli kilkumetrowe płótna do swobodnego dialogu obrazami zamiast słowami, ustawione zostaną na Targu Węglowym w dniach 19 – 21 lipca 2014. W trzydniowym wydarzeniu artystycznym, jakim będzie Kongres Rysowników Pawła Althamera, oprócz artysty w tworzeniu tkaniny wolności udział wezmą m.in. trójmiejscy twórcy. Główne hasło Kongresu to „tkanina wolności”, które, dzięki intensywnej współpracy z Michałem Szlagą, łączymy z tematyką walki o stoczniowe dziedzictwo architektoniczne.
Kongres Rysowników rozpocznie się w sobotę 19 lipca o godz. 12.00. Trwać będzie w niedzielę 20 lipca w godzinach 10.00 – 20.00, zakończy się w poniedziałek 21 lipca, kiedy to od godz. 10.00 płótno będzie cięte, a jego fragmenty rozdawane. Wydarzeniu odbywającym się na Targu Węglowym w Gdańsku towarzyszyć będą rozmowy z artystami oraz debaty.
Program Kongresu Rysowników:
19 lipca, sobota
12:00 – 22:00 Malowanie
od 12:00 Złe Jutro! Michał Szlaga odzyskuje halę stoczni nr 88A – performance.
Stocznia Info Point. O co chodzi z walką o nieburzenie postoczniowych budynków? Porozmawiaj z Michałem Szlagą.
23:00 Symbole kultury wolności – Michał Szlaga zaprasza, Klub Wydział Remontowy, Gdańsk, Pl. Solidarności
20 lipca, niedziela
10:00 – 20:00 Malowanie
od 12:00 Złe Jutro! Michał Szlaga odzyskuje halę stoczni nr 88A – performance.
Stocznia Info Point. O co chodzi z walką o nieburzenie postoczniowych budynków? Porozmawiaj z Michałem Szlagą.
19:00 Czytanie obrazów – spacer wzdłuż instalacji, odczytanie znaczenia prac przez Krzysztofa Gliszczyńskiego, prorektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
21 lipca, poniedziałek
10:00 – 11:00 Grupowe cięcie płótna i rozdawanie jego części wszystkim twórcom „tkaniny wolności”. Przyjdź i wytnij kawałek dla siebie!
Kongres Rysowników Pawła Althamera odbywający się w Gdańsku zakłada ustawienie na Targu Węglowym ścian z płótna do rysowania, na których każdy będzie mógł stworzyć to, co zechce. Tematem przewodnim Kongresu i hasłem inspirującym będzie wyrażenie tkanina wolności. Kongres odbędzie się w przestrzeni miejskiej – na Targu Węglowym, zachęcającym do włączenia się w wydarzenie. Przesłaniem Kongresu jest idea wspólnotowości.
Wydarzenie podkreślić ma, że wspólnotowe działanie wymaga bezustannej pracy, szacunku wobec siebie, odpowiedzialności i troski każdego z nas o wartości tj.: wolność, tożsamość, sąsiedztwo, wspólne bycie, dyskusja, więzi społeczne. Zamysł działania jest taki, że początkowo pojawiają się autorskie rysunki artystów, które staną się dialogiem dążącym do kolektywnego zapełniania przestrzeni Kongresu. Malowanie będzie miało charakter demokratycznej pracy.
Wszystkie wydarzenia Kongresu zacierają granicę między twórcą i odbiorcą. Kongres inspiruje do aktywnego uczestnictwa w procesie współtworzenia dzieła artystycznego aktywizując społeczność lokalną do świadomego uczestnictwa w kulturze. Rola kultury w życiu codziennym będzie tematem spotkań przy płótnie twórców oraz mieszkańców. Dialog poprzez malowanie obrazów pozwoli nakreślić wizerunek Miasta Wolności 25 lat po jej odzyskaniu.
Artyści biorący udział w wydarzeniu: Paweł Althamer, Michał Szlaga, Jakub Bielawski, Tomasz Kopcewicz, Anna Witkowska, artyści ze Stowarzyszenia Nadbałtyckie Plastyków: Romana Karmasz, Inga Sieja, Katarzyna Prabucka, Ewa Kruglik, Ewa Brandt, Barbara Tryfon, Urszula Jagodzińska, Grażyna Bielas, Ewa Somlo, Jadwiga Filipczyk, Aleksandra Romanowska, Katarzyna Rajczyk-Bauć, Włodzimierz Rybacki , aktorzy i twórcy Teatru Wybrzeże oraz Youngdon Jung przebywający w Gdańsku na zaproszenie CSW “Łaźnia”.
Paweł Althamer – rzeźbiarz, autor działań, instalacji, filmów video oraz rzeźb społecznych. Jeden z najciekawszych i najważniejszych współczesnych polskich artystów. Jego prace były pokazywane w ramach prestiżowych międzynarodowych wystaw, jak biennale w Wenecji i Berlinie.
Organizatorem Kongresu Rysowników jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Partnerzy wydarzenia Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Stowarzyszenie Nadbałtyckie Plastyków im. Mariana Mokwy, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Teatr Wybrzeże, Arts Council Korea, CSW Łaźnia, Klub Wydział Remontowy.
Kongres Rysowników został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.