Miasto

Koncert zespołu Hańba!

Klub KP w Gnieźnie zaprasza do słuchania prostego, energicznego punka na II Królewskim Festiwalu Artystycznym.

23 czerwca, niedziela, godz. 20.00, klub muzyczny Młyn, ul. Roosevelta 50, Gniezno

O zespole Hańba!

Od 1926 roku Polska nasza miała być uzdrowiona i naprawiona. W sferze politycznej zaprowadzony miał być porządek, a w sferze społecznej nowe, godne życie. Minęło już lat siedem, a wciąż uczciwie pracującego człowieka ledwie stać na bochenek chleba, tem gorzej, jeśli na utrzymaniu jest głodna rodzina. Naruszane jest prawo, ośmieszana konstytucja. Osiągnięciami infrastruktury i technologji zasłonić się próbuje problemy maluczkich – Polska zaczyna powoli przypominać Włochy faszystowskie.

W roku 1931 kilku muzykantów postanawia założyć wspólnie Orkiestrę Zbuntowaną, której muzyka ma ganić jawny gwałt na demokracji oraz pocieszać tych owem gwałtem pokrzywdzonych. Której muzyka niesie wrzeszczącą krytykę niesprawnego ustroju, wytyka palcem jego absurdy. Młodzi muzycy pokazują „figę z makiem” tak stronie lewej jak i prawej, wytykając głupotę współczesnej polityki. Wyobraźcie sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciw autorytarnym rządom sanacji. Oto, czym jest Hańba!.

Grupę tworzy czterech muzyków z niemałym stażem grania w zespołach folkowych (Bumtralala, Iglika, Południca!), punkowych (Ziemniaki), metalowych (Crowmoth), indie-rockowych (SuperXiu, Two Red Triangles), a nawet elektronicznych (UnitraProdiż). Wspólnie postanowili założyć zespół będący fikcją muzyczną, swoistym wehikułem czasu przenoszącym słuchaczy do międzywojennej Polski. Uzbrojeni w instrumentarium kapeli podwórkowej grają punk inspirowany z jednej strony polskim folklorem, a z drugiej dokonaniami współczesnymi.

Skład zespołu:
Andrzej Zamenhoff – banjo, śpiew
Wiesław Krol – akordeon
Ignacy Woland – tuba, śpiew
Adam Sobolewski – bęben, śpiew

Koncert organizowany jest w ramach II Królewskiego Festiwalu Artystycznego, którego Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie jest partnerem.

Polecamy:

Ludzie i zaufanie. Rozmowa Kamili Kasprzak z pomysłodawcą KFA Piotrem Wiśniewskim.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij