Miasto

Kogo w Polsce stać na starość?

O systemie emerytalnym w Polsce porozmawiają prof. Leokadia Oręziak, autorka książki „OFE: katastrofa prywatyzacji emerytur w Polsce” i Przemysław Wielgosz (Le Monde Diplomatique).

6 marca, czwartek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi (Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro)

Jaka jest geneza prywatyzacji systemów emerytalnych i dlaczego nie ma ona wiele wspólnego ze starzeniem się społeczeństw i rzekomą niewydolnością systemów publicznych? Jak USAID i Bank Światowy przekonały polski rząd, parlament i związki zawodowe do prywatyzacji emerytur, mimo że nie sprawdziło się to nigdzie na świecie? Dlaczego wizja „emerytur pod palmami” była od początku cyniczna i fałszywa? Dlaczego pieniądze przekazane do OFE wcale nie są nasze? Jak OFE powiększają dług publiczny i zmniejszają nasze emerytury? Dlaczego ostatnie rządowe zmiany to za mało? Co zamiast OFE?

O systemie emerytalnym w Polsce rozmawiają prof. Leokadia Oręziak, autorka książki „OFE: katastrofa prywatyzacji emerytur w Polsce” i Przemysław Wielgosz (Le Monde Diplomatique).

O książce:

„Dzięki tej gigantycznej, imponująco zakrojonej pracy zyskujemy zupełnie inną perspektywę w ocenie OFE niż ta, która dominuje w obiegu publicznym w Polsce. Autorka, konsekwentnie analizując renomowane międzynarodowe źródła i cytując autorów z renomowanych ośrodków, daje kapitalny przegląd dyskusji nad przyczynami wprowadzenia filara kapitałowego i przedstawia wpływ OFE zarówno na przyszłe emerytury, jak i finanse publiczne.”
– prof. dr hab. Anna Ząbkowicz (Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Jagielloński)

„Autorka charakteryzuje sprywatyzowany system emerytalny, jego słabości, błędy popełniane przy jego wprowadzaniu oraz skutki dla emerytów i państwa. Książka napisana została z wielkim respektem dla faktów, zawiera umiejętną analizę zjawisk oraz trafnie sformułowane, konstruktywne wnioski.”
– prof. dr hab. Stanisław Owsiak (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

Leokadia Oręziak (ur. 1954) – profesor nauk ekonomicznych, specjalistka z dziedziny finansów międzynarodowych, rynku finansowego i integracji europejskiej. Jest profesorem zwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pracuje w Katedrze Finansów Międzynarodowych, gdzie kieruje Zakładem Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń. Dla Sejmu RP przygotowała m.in. opinię nt. ustawy wprowadzającej zmiany w OFE, uchwalonej przez Sejm RP 25 marca 2011 r.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij