Miasto

Kobieta z megafonem – pokaz filmu „Dzień kobiet” i dyskusja

Goście: aktorka Katarzyna Kwiatkowska i socjolożka Małgorzata Maciejewska.

Zobaczyć w polskim filmie kobietę z megafonem czy tłum na blokadzie eksmisji skandujący „To jest nasza demokracja!” – bezcenne. Tymi słowami Agnieszka Wiśniewska podsumowuje swój felieton na temat filmu Dzień kobiet w reżyserii Marii Sadowskiej. Przytoczone zdanie znakomicie podkreśla szczególną wagę treści, z którymi konfrontuje nas niniejszy film. Mianowicie, kwestia sprawczości kobiet i przypisywane im miejsce w systemie społecznym, ale i w sferze pracy, będącej zarazem sferą wyzysku i niesprawiedliwości społecznej. Dzieło Marii Sadowskiej chcemy traktować jako punkt wyjścia do szerszej dyskusji, mieszczącej w swoim zakresie przynajmniej dwa wymiary. Z jednej strony wyłania się tutaj obraz kobiety jako bohaterki oraz zarysowanie doniosłych problemów społecznych we współczesnym kinie. Z drugiej zaś warta zastanowienia jest kwestia relacji pomiędzy światem przedstawianym a szeroko rozumianą sferą społeczno-polityczną i jej kluczowymi zagadnieniami.

Dzień kobiet jako wyróżniający się obraz we współczesnym kinie polskim, a traktowany jako symptom stawia przed nami rozliczne pytania. Czy twórcy obawiają się zaangażowania społecznego? Czy potrzebujemy kina społecznego? Jakie przypisuje się role kobiecie w filmach i sferze pracy? Czy kobieta jest obdarzona sprawczością? Czy feminizm w ogóle jest nam potrzebny, w kinie, w życiu codziennym? Jeśli tak, to w jakim zakresie? I wreszcie, jaki jest status sprzeciwu społecznego, zarówno w filmie, jak i w wyobrażeniu powszechnym?

Odpowiedzi będziemy poszukiwali we wspólnej dyskusji.

17 marca, poniedziałek, godz. 18.30, kino Helios, Opole

Goście:

– Katarzyna Kwiatkowska, aktorka, odtwórczyni głównej roli;

– Małgorzata Maciejewska, aktywistka feministyczna, socjolożka;

Dyskusję moderować będzie: Magdalena Ozimek (Klub Krytyki Politycznej w Opolu)

Wstęp: 13 zł

Organizatorzy: Klub Krytyki Politycznej w Opolu, kino Helios w Opolu, Gazeta Wyborcza


Czytaj także:

Katarzyna Kwiatkowska: Gdy trzeba, jestem siłaczką

Maria Sadowska: Rewolucja kobiet

Agnieszka Wiśniewska: Kobieta z megafonem

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij