Miasto

Klub Filmowy LGBT | „Tabu”

Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Tabu (Gohatto); reż. Nagisa Ōshima; Japonia-Francja-UK, 1999 

Prowadzenie: Mariusz Kurc

28 listopada
, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Połowa XIX wieku, schyłek epoki samurajów. Kano ma 18 lat i wyraźne uzdolnienia w posługiwaniu się mieczem. Trafia do elitarnej szkoły, w której kształci się siły porządkowe. Samych mężczyzn. Kano jest piękny i nieodgadniony – wywołuje zamieszanie nie tylko wśród innych uczniów, ale również wśród kadry zarządzającej. Jedni chcą go wielbić, inni „tylko” posiąść, jeszcze inni – mieć na własność. Komu uda się zdobyć względy młodzieńca?

Japoński reżyser Nagisa Oshima zasłynął m.in. bardzo śmiałymi i kontrowersyjnymi filmami z lat 70. – „Imperium zmysłów” oraz „Imperium namiętności” (za który otrzymał nagrodę na festiwalu w Cannes). W 1984 r. nakręcił głośny film „Goodbye, Mr. Lawrence” z Davidem Bowie. „Tabu” to jego ostatnie dzieło. Występujący w głównej roli Ryuhei Matsau otrzymał nagrodę za debiut roku od japońskiej Akademii Filmowej, sam film był nominowany w dziewięciu kategoriach.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!


Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

__________

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji zapraszamy na dyskusję wokół filmu.

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.

_____________________

Kolejne spotkanie cyklu: 19.12

_____________________

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij